A kötelező akciózással a multikat büntetné a kormány, ám a kisboltoknak visz be nagy ütést
Kommunikációs fogásnak jó, valódi intézkedésnek kevésbé alkalmas a kormány kötelező akciózásról szóló terve. Bár a kis élelmiszerboltokra nem vonatkozik a kötelezettség, rajtuk csattanhat az ostor.
A kormány április 26-án jelentette be, hogy a 2021-ben 500 millió forint feletti forgalmat lebonyolító élelmiszerboltoknak kötelező akciókat kell hirdetniük. E szerint az üzleteknek június elsejétől kezdve – négy hónapon át – húsz termékkategóriában egy-egy árucikket a megelőző harminc nap legalacsonyabb árához képest 10 százalékos kedvezménnyel kell árusítaniuk.
Az intézkedés főleg a nagy, zömmel külföldi tulajdonban lévő diszkontokat érinti, a kisebb, franchise-rendszerben működő magyar láncok (CBA, Coop, Reál) nagyrészt mentesülnek a kötelezettség alól. A kedvezmény nem vonatkozhat az árstoppal érintett termékekre, az érintett boltokban akár hetente is változhat az adott termékek köre, sőt egy-egy hálózaton belül üzletenként is eltérhet.
A kedvezményes áruk listáját az üzletek bejáratánál és az akciós újságokban is jól látható módon fel kell tüntetni. Ennek részleteit az érintettek egyelőre nem ismerik. Az Aldi az Országos Kereskedelmi Szövetséghez irányított minket, Vámosi György, a szervezet főtitkára viszont azt közölte: a kormány által megadott határidőig vizsgálhatják a jogszabálytervezetet, addig no comment. Maczelka Márk, a Spar kommunikációs vezetője szerint „az akciós ajánlatok – figyelemmel a magyar vásárlók tradicionálisnak tekinthető árérzékenységére – a kereskedelem legfontosabb mozgatórugói, főleg az olyan, gazdasági értelemben nehezebb időszakokban, mint amilyen a mostani is”.
Raskó György: Az Orbán-kormány az elefánt az élelmiszerboltban
Az Orbán-kormány 13 éve tör-zúz az élelmiszer- és agrárpiacon, kezdve a kiskereskedelmi különadótól, át a plázatörvényen és az ársapkán, egészen az ukrán gabona körüli kavarásig, írja szerzőnk. Döntéseit kizárólag hatalompolitikai érdekek alapján hozza. És nem unta meg a „mocorgást". Raskó György agrárvállalkozó, közgazdász részletes elemzése az elmúlt bő egy évtized kormányzati politikájáról.