Hogyan gyógyítsuk lelki sebeinket? – 4. rész: Találd meg az életed célját

11 perc

2023.05.22. 17:30

A kincugi a törött kerámia javításának ősi japán művészete, amelyben a mester arannyal vagy ezüsttel forrasztja össze a törésvonalak mentén a cserepeket. Így válik a rekonstruált műtárgy már nemcsak a törékenység, hanem az erő és a szépség szimbólumává is. Az önsegítő és kríziskezelési kalauz legfőbb üzenete, hogy a megpróbáltatásokban rejlő lehetőségek által mi magunk is erősebbé és szebbé válhatunk. Tomás Navarro pszichológus a kincugimesterek filozófiáját használva arra tanít, miként küzdhetjük le a nehézségeket és gyógyíthatjuk be lelki sebeinket. A Kincugi című könyvet, melyből több részletet is közlünk, a HVG Könyvek adja ki.

Kincugi
A sorozat többi részét itt lehet elolvasni. A könyvet ide kattintva megrendelheti a kiadótól.

Szokei óvatosan összeszedte a hat cserépdarabot, de egyszeriben észrevette, hogy van a padlón egy hetedik is. Az aprócska cserép alig látszott, mert a műhely ablaka mögött eleredt az eső, és a zuhatagon éppen csak átderengett a fény.

Szeretek sziklát mászni, és ilyen túrák közben gyakran ámulok az élet tündöklésén, a természet küzdelmén, amelyet a túlélésért folytat. Nemegyszer találkozom olyan növényekkel, amelyek a semmi közepén, egy teljesen függőleges sziklafal jelentéktelen repedésében virágoznak. Az ilyen helyeken az élet megküzd azért, hogy tanúságot tehessen csodálatos alkalmazkodóképességéről. Ez ugyanaz az erő, amellyel az élet és a természet bennünket is felruházott. Ne feledd, hogy még a legzordabb körülmények között is virágozhatunk és fejlődhetünk, de a céljainkat csak akkor érjük el, ha rászánjuk magunkat a cselekvésre.

Tudod, mi az első lépés? Az, hogy összeszedjük a törött cserepeket. Igen, össze kell szedni őket. Néha sutba dobjuk, elrejtjük vagy száműzzük őket egy láda mélyére, amely talán az emlékezeté, talán a felejtésé. De ez nem megoldás, mert ez a hozzáállás nem az újjáépítést segíti, hanem sokkal inkább a fájdalomba való beleragadást és az önámítást támogatja, a történtek tudomásul nem vételét, egyszóval a hibás stratégiákat. Arra biztatlak hát, hogy szedd össze a cserepeket, szabadítsd ki őket a felejtés ládájából, ne hagyd, hogy tovább porosodjanak a rossz emlékek polcán. Rakd őket sorba magad előtt a földön! Lássunk együtt munkához!

Ismered a saját ikigaidat?

Ahhoz, hogy nekiláthass önmagad újraalkotásának, először is találnod kell egy módszert és egy célt. A módszerről hosszan és részletesen szó esik majd a könyv harmadik részében, az esettanulmányoknál. De a célról nem mondhatok sokat, mert azt neked kell megtalálnod. Felsorolhatok néhány lehetőséget, adhatok ötletetek, és elemezhetem a leggyakoribb változatokat, de a saját célodat csak te magad jelölheted ki.