Az amerikaiak a kínai kémléggömb feladatát igyekeznek felderíteni
A lelőtt kémléggömb bizarr esete csak emlékeztet arra, hogy az USA és Kína minden eszközzel igyekszik megszerezni a másik titkait.
Akár egy újabb Top Gun film egyik jelenete is lehetett volna, de az amerikai hírtévék élőben közvetítették a helyi idő szerint múlt szombat délután, röviddel fél három után a valóságban történteket. Az amerikai légierő F–22-es vadászgépe Sidewinder levegő-levegő rakétát lőtt egy 60 ezer láb (18 600 méter) magasan lebegő óriási léggömbre, amelynek darabjai Dél-Karolina állam partjaitól mintegy tíz kilométerre az Atlanti-óceánba zuhantak. A haditengerészet és a parti őrség hajói és a búvárok elkezdték a viszonylag sekély vízben landolt maradványok összegyűjtését. A gyanú szerint a rejtélyes légi tárgy kínai kémléggömb volt, amit Peking cáfolt, s azt állította, egy elszabadult meteorológiai ballont sodort a szél, nyugatról délkeleti irányba, az USA (és Kanada) fölött.
Kémléggömbről figyelheti Kína az Amerikai Egyesült Államokat
Joe Biden nem adott parancsot a szerkezet kilövésére, az ugyanis veszélyes lehet a léggömb alatti területen élőkre. Néhány napja észleltek egy, a feltételezések szerint kínai megfigyelő léggömböt az Egyesült Államok felett - írja az NBC News hivatalos források alapján.
Bár meteorológusok szerint ilyen meghatározó légáramlat valóban létezik, és természettudományosan akár igaz is lehet a kínai verzió – biztosat csak akkor lehet tudni, ha a felszínre hozzák a 28 méter hosszúnak becsült légi eszköz darabjait –,
valószínűleg csak suta hazugságról van szó.
Mint amikor 1960. május 1-jén a Szovjetunió fölött eltűnt a levegőből egy amerikai U–2-es kémrepülőgép. Dwight D. Eisenhower elnök kormánya azt közölte, Törökország légterében nyoma veszett egy meteorológiai repülőgépnek, nem sejtve, hogy Moszkvában már egy ideje tudtak az U–2-esekről.