Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az első világháború óta dokumentálják, a vietnámi háború óta tudományosan kutatják, milyen mentális sérüléseket okoz a fronton eltöltött idő a katonák személyiségében, így senkit sem lep meg, hogy az Ukrajnából hazatérő oroszok körében is sokasodnak a problémák.
Különösen a Wagner-zsoldoshadseregbe a börtönből toborzott elítéltekkel kapcsolatban, mert a súlyos bűncselekményeket – például gyilkosságot, nemi erőszakot – elkövetők körében már a háborús bevetés előtt magas volt a pszichopaták aránya.
És most az orosz hatóságok közülük ezerszámra engednek rá leszerelteket a társadalomra. A polgári életbe visszaküldött bűnözők annak köszönhetik szabadságukat, hogy a Wagner-csoportban vagy az orosz hadseregben legalább fél évig harcoltak Ukrajnában, ám sokak számára a börtön falain kívül eltöltött idő alighanem csak átmeneti időszak.
Figyelmeztető példával szolgál a 37 éves Igor Szofonov és a 38 éves Makszim Bocskarjov. A két férfi – erős alkoholos befolyásoltság alatt – legalább hat embert késelt halálra az Oroszország északi részén lévő Karéliában, s hogy eltüntessék bűncselekményük nyomait, áldozataikra rágyújtották a házukat. A börtön helyett a frontot választó – súlyos testi sértésért, rablásért és illegális fegyverkereskedelemért 18 évre ítélt –, 31 éves Demjan Kevorkian sem változott meg, májusban egy 37 éves férfit és egy 19 éves lányt gyilkolt meg. A szintén korábbi Wagner-zsoldost, a 31 éves Alekszej Hlebnyikovot pedig azért keresik, mert megerőszakolt egy 13 éves kislányt.