Lőszerért házalnak az ukrajnai háború résztvevői messzi országokban
Hiába érkeznek F–16-os vadászgépek Ukrajnába, a háborúzó felek sürgetőbb problémája, hogy gyorsabban használják el a lőszert és a haditechnikát, mint azt pótolni tudnák. A hiányt a semleges országok készleteiből fedeznék.
Washington engedélyezte európai szövetségeseinek, hogy amerikai gyártású F–16-osokat adjanak Ukrajnának, amely ezt a háború korai szakasza óta sürgeti. A vártnál nehézkesebben haladó ellenoffenzívája során pedig különösen jól jönnének ezek az eszközök, mert légi támogatás nélkül súlyos véráldozatot követel az átkelés az oroszok által telepített aknamezőkön. Első körben Dánia és Hollandia adná át a saját, lecserélés előtt álló vadászgépeit. Pontos számokat nem közöltek, de a hivatalos adatok szerint az előbbi 19, utóbbi pedig 42 darab F–16-ossal rendelkezik,
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt közölte, hogy 42 gépre számít.
A számok közötti eltérést a repülők elégtelen állapota okozza, a holland flottának jelenleg például csak a fele működőképes.
Hollandia az összes F-16-os vadászgépét átadja Ukrajnának
Az ukrán pilótákat Romániában képeznék ki.
Noha az új gépek túlszárnyalják a szovjet technológia színvonalát, továbbra sem lehet ténylegesen modern eszközökről beszélni. Az F–16-os szériát majd fél évszázada mutatták be, a megbízhatónak, ám szervizigényesnek tartott gépből több variáns is készült az évek alatt. Hollandiának és Dániának a hidegháború utolsó éveiben megjelent multifunkciós típusai vannak, amelyek a felszerelt fegyverzettől függően légi és földi célok ellen is hatékonyak. Az F–16-osok érkezése azonban még hónapokba kerül, nemcsak a felkészítés igénye miatt, hanem a kiszolgáló hátteret is meg kell teremteni, s a pilótákat ki is kell képezni.