Hurrá, válság van! Hat ok, ami miatt még jó is lehet a recesszió

6 perc

2023.08.30. 07:10

Nehéz úgy tenni, mintha a gazdaság visszaesésében bármi jó is lenne, de ahogy szinte mindennek, még ennek is vannak pozitív oldalai. De minimum olyanok, amiből még jól is ki lehet jönni némi odafigyeléssel és szerencsével.

Lassulhat az infláció

Ez az, ami most mind a saját bőrünkön érzünk: hónapról hónapra egyre kisebb az infláció Magyarországon, cserébe viszont a gazdaságunk csúnyán lefékez (igazából nem csak az elemzőket, hanem a kormányt is meglepte, hogy mennyire). Amikor Parragh László nemrég azt mondta, hogy „a recesszió egy olyan alkalmazkodási szakasz, amelyre egy túlfűtött gazdaságban szükség van”, erre gondolt. Hosszan lehetne ezt levezetni egy közgazdaságtan-vizsgán – a túlfűtött gazdaságról például itt írtunk bővebben.

Az egyik fontos változás ilyenkor az, hogy cégek nem igazán emelnek árat, mert már nem nagyon lenne, aki ki tudna fizetni még több pénzt. De az is fontos inflációlassító hatású, ha a kormány hosszú évek gazdaságélénkítő politikája után úgy dönt, hogy ezzel egy időre leáll. A gazdasági növekedést sok módon próbálhatja pörgetni egy kormányzat, de a GDP-t növelő lépések szinte kivétel nélkül mind inflációgerjesztőek. A stagfláció – amikor egyszerre esik a gazdaság és tombol az infláció – a gazdaságpolitikusok egyik legrosszabb rémálma, muszáj ilyenkor választani, hogy a két probléma közül melyiket oldják meg előbb úgy, hogy a másik egy ideig még rosszabb lesz. 25 százalékos inflációnál pedig nincsenek nagyon kérdések, ott le kell fagyasztani a gazdaságot, és akkor az árak száguldása is megáll.