Elkészült a francia-német uniós reformcsomag, ami végérvényesen leszámolna a magyar kormány zsarolásával

8 perc

2023.09.20. 07:10

Eltörölné a vétót a legtöbb uniós döntésnél és megkerülhetetlenné tenné a jogállamisági feltételek teljesítését a német és a francia kormány kedden bemutatott közös javaslata az Európai Unió reformjára. A küszöbön álló bővítésre készülve jönne a többsebességes Európa, melynek magjába csak azok férnének bele, akik elkötelezettek a jogállamiság és az integráció mellett. Az uniós alapértékeket be nem tartóknak pedig maradna a periféria.

Saját kezükbe vették az Európai Unió átalakítását a németek és a franciák, és olyan reformtervet tettek le kedden a tagállamok EU-miniszterei elé Brüsszelben, mely alapvetően formálhatja át az EU döntéshozatalát és összetételét. Miközben a tervezetnek komoly hatása lenne Magyarországra is, meglehetősen kétséges, hogy sikerülne-e elfogadni az ehhez szükséges alapszerződés-módosítást. De a lényeg nem is ez, hanem a szándék.

Az, hogy az Európai Uniónak sürgős reformra van szüksége bármilyen további bővítés előtt, egyáltalán nem újdonság. Az EU döntéshozatala sokak szerint már most is nehézkes, hiszen 27 tagállamnak kell mindenről megegyeznie, az állam- és kormányfők vétójoga pedig néha még azokat az eredményeket is veszélyezteti, amelyekről korábban nagy nehezen sikerült megegyezni. A problémát tökéletesen illusztrálja a júniusi EU-csúcs, melyen Orbán Viktor azzal fenyegetett, hogy megvétózza az EU költségvetésének felülvizsgálatát csak azért, mert előtte a belügyminiszterek tanácsa a lengyelek és a magyarok tiltakozása ellenére elfogadta a migrációs reformot.

Orbán azt kérdezi, hová lett az EU pénze. Elmagyarázzuk

Új témát dobott be az uniós csúcs előtt a magyar miniszterelnök, aki szerint a csőd felé sodorták az Európai Uniót. Ez természetesen nem igaz, Orbán magyarázatában pedig több pont is erősen megkérdőjelezhető. A kormányfő azonban valószínűleg nem véletlenül hozta elő az unió költségvetési tervének tervezett módosítását, azt ugyanis később akár vétóval való fenyegetésre is használhatja.

Ha néhány év múlva Moldova, a nyugat-balkáni országok, vagy akár Ukrajna csatlakozik az Európai Unióhoz, nyilvánvalóan még nehezebbé válik majd az együttműködés. És akkor még nem is említettük, hogy az eddigi 27 biztos helyett több mint harmincnak kell valamilyen portfoliót keresni, ami már Ursula von der Leyennek sem volt egyszerű feladat, eközben pedig az Európai Parlament képviselőinek száma is meghaladhatja a 800-at.