Az Ecseri mindig is volt, van és lesz – kerületmustra a Nagykőrösi úton

16 perc

2023.11.28. 17:45

Budapest leghíresebb használtcikkpiacának története az Operaház helyén, a kiegyezés korában kezdődik, a viharos huszadik században folytatódik, és napjaink vintage-lázába torkollik bele a Nagykőrösi úton. Kik voltak az ószeresek és a tangósok, és melyik híres ember a mai Ecseri leglelkesebb gyűjtője? Riport és múltidézés az Ecseriről.

„Amit a háziúr elrabol az egyik szegény embertől, azt megveszi a többi, mert kénytelen vele. Egyikről lehúzzák az utolsó inget is, a másiknak feladják, egyiktől elvesznek mindent, a másiknak elkótyavetyélik, mert az a kis retyemutya már avít, elhasznált, de hátha a másik talál még rajta valami rágni, koptatni valót. Olyan, mintha az ebédet négyszer - ötször megennénk egymásután: valóságos kérődzés! Anyagcsere.” – így írt 1880-ban a Népszava újságírója a főváros régi ócskapiacáról, a „munkás és vagyontalan osztály” vásárteréről, a jó száz évvel később már műgyűjtők, diplomaták és külföldi vevők által is igen nagyra értékelt Ecseri piac őséről.

Az Operaház épült az ócskapiac helyén
1900 / Fortepan / Ggaabboo

Ez volt a „Sifmanplacc”, vagyis a Hajós téri zsibvásár, amely a mai Operaház helyén várta az ócskásokat. Jóllehet, ma már több mint tíz kilométerrel arrébb helyezkedik el Budapest leghíresebb használtcikkpiaca, az Ecseri története mégis a mai belvárosból indul.

A kiszolgáltatottság és az emberi szenvedés, a bűnözés olvasztótégelyének tartották, a város megtűrt szégyenfoltjának a zsibvásárt, ahol piszokban és sárban taposva cseréltek gazdát a rongyok, ütött-kopott holmik és limlomok.

A kiegyezéskori piacon az árusok közé ráadásul mindenféle gyanús alakok, tolvajok és orgazdák keveredtek; egy-egy betörés után nem egyszer itt kötöttek ki az eltulajdonított vagyontárgyak. Bruckner Éva A zsibárus boszorkány című könyvében írja, hogy bár a téren többnyire elszegényedett, adóhátralékos kisemberek motyóira lehetett alkudozni, fellelhetők voltak a módosabbakat vonzó műtárgyak is, például a 48-as szabadságharc emléktárgyai, a forradalmárok elkobzott értékei. A prostituáltakat rendre megsarcoló rendőrkapitány, Thaisz Elek és felesége, Reich Fáni legendás kincseket halásztak itt össze, gyarapodásuk hírére pedig egyre több meggazdagodni vágyó kereste fel a „Sifmanplaccot”.

Kerületmustra
Mit keres egy nyúl egy belvárosi parkban? Milyen lenne a Római-part vadregényesebb kiadásban? Hol rendeztek lövészárok-kiállítást a nagy háború idején, és hol rejtőztek el a rendőrök a bűnözők elől a kapualjban? Sorozatunkban a 150 éves Budapest kerületeit járjuk végig, olyan helyeket mutatunk be, amelyeket sokszor még az ott lakók sem ismernek, és ahol nem csak nekik érdemes egy napot eltölteni, legyen szó akár egy mocsárról, egy gyárról vagy egy lakótelepről. A sorozat már megjelent részeit ide kattintva olvashatja el.