A meteorológia milliárdforintos piac, az állam most próbál kezdeni vele valamit
Az állami meteorológiai szolgálatra ráfér az átszervezés és a piacosítás, miután az állam sokáig a verseny elfojtásán munkálkodott.
A társadalom és a szakma véleményére fittyet hányva, egy tollvonással megszüntette a kormány a 153 éves Országos Meteorológiai Szolgálatot (OMSZ). A 2024. januári beszántásról és a jogutód nonprofit zrt létrehozásáról szóló határozatot még az előtt kihirdették, hogy az új cég és az állami meteorológiai szolgáltatás működéséről szóló jogszabály tervezetének társadalmi véleményezésére adott nyolc nap lejárt volna.
A nagy múltú intézmény a nevét sem tarthatja meg, vállalati formájában HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltatónak hívják majd. „A cél, hogy a meteorológiai szolgálat korszerű és versenyképes szervezetként működjön, amely megfelel az állam és az energiaszektor, a közlekedés és az agrárium által támasztott elvárásoknak” – magyarázta az átalakítást az illetékes energiaügyi tárca. Ezzel lényegében elismerve: a hatékony működés nem az államapparátus sajátja, a mai OMSZ ugyanis költségvetési intézmény.
Az átalakítás lehetővé teszi a rugalmasabb létszám- és erőforrás-gazdálkodást – reménykedik maga az OMSZ is. A HVG forrásai szerint a dolgozók üdvözlik a változást, a jelenlegi közszolgálati jogviszony ugyanis sok megkötéssel jár, ráadásul abban bíznak, hogy a cégesüléssel a piaci bérekhez képest alacsony fizetések is emelkedni fognak.