Jeff Gedmin: Trump gazdag, de úgy beszél szavazói nyelvén, mint egy háromgyerekes teherautó-sofőr

5 perc

2024.01.08. 13:00

Az USA bizonyos részein olyan mértékű sérelem, elégedetlenség, valamint a washingtoni elittel, a kongresszussal és bizonyos mértékig a Wall Streettel szembeni bizalmatlanság halmozódott fel, hogy ez még mindig protestszavazatokban jelenik meg, amiket Donald Trump begyűjt – véli a volt elnök választási esélyeiről Jeff Gedmin, a washingtoni American Purpose főszerkesztője, a Szabad Európa Rádió volt igazgatója.

HVG: A közvélemény-kutatásokból az látszik, hogy Donald Trump nyerhet novemberben. Lehet hinni a számoknak?

Jeff Gedmin: Az elnöksége négy éve, a Capitolium 2021. január 6-ai ostroma és a négy bűnügyben emelt 91 vádpont után nekem is meglepőnek tűnik, hogy valódi esélye mutatkozik nyerni. Az ország bizonyos részein azonban olyan mértékű sérelem, elégedetlenség, valamint a washingtoni elittel, a kongresszussal és bizonyos mértékig a Wall Streettel szembeni bizalmatlanság halmozódott fel, hogy ez még mindig protestszavazatokban jelenik meg, amiket Donald Trump begyűjt. Ezek az emberek úgy érzik, magukra hagyták őket. Pedig

ő nem fog segíteni rajtuk, de egy hatékony demagóg és rendkívül tehetséges manipulátor.

Ez azonban pillanatkép, és egy Trump–Biden-párbajt mutat. A következő tíz hónapban tíz különböző dolog történhet, ami mindent megváltoztathat.

Trump szerint Orbán a legkeményebb ember Európában

Trump megint Orbán Viktort dicsérte.

HVG: Honnan erednek ezek a sérelmek? Kiindulási pontként a 2008-as gazdasági válságot emlegetik, amikor a bankokat megmentették, az emberek megpróbáltatásait viszont nem enyhítették.

J.G.: Több tényezőt is említenék. Itt van például az iraki háború, amiről az a kép alakult ki, hogy nem volt bölcs dolog belevágni. A 2008-as válságról pedig az, hogy

a bankok és a gazdagok elsétálhattak, a számlát a középosztály és a kisemberek fizették meg.

Az utóbbi húsz évben az elit sokat beszélt a globalizációról és a szabadkereskedelemről, elmulasztva megemlíteni, hogy abból nem mindenki húz hasznot. Mindennek tetejében ott van a felsőoktatás égbe szökött költsége, ami csak megfejelte azt a jogosnak tűnő érzést, hogy az esélyek nem egyenlőek. Ha valakinek sok pénze és kiváló kapcsolatai vannak, akkor elit egyetemekre megy, és sokkal jobban boldogul. Vagyis, ha nem ilyen vagyok, dolgozhatok bármilyen keményen, nem nyerhetek.