Külső nyomás alatt belső feszültséggel küzd az izraeli háborús kabinet
Egyre nyilvánvalóbbak az izraeli háborús kabineten belüli ellentétek a gázai háború céljait illetően, ami még esélytelenebbé teszi az átfogó rendezést.
Hihetetlen, hogy Izrael milyen keveset tud a tőszomszédságáról – nyilatkozta a minap Gerson Baszkin izraeli túsztárgyaló, aki hosszú egyeztetések után 2011-ben segített kiszabadítani a Hamász fogságából az öt évvel korábban foglyul ejtett Gilat Salit tizedest. Izraelnek végig fogalma sem volt, hogy hol raboskodott – tette hozzá. Úgy tűnik, a Gázai övezetben a szélsőséges palesztin szervezet által kiépített alagútrendszer mérete és felszereltsége most is meglepte az izraeli hadsereget, a felszámolása pedig vontatottan halad. Lassan négy hónapja tart a konfliktus, és a szárazföldi harcok is már több mint három hónapja folynak, de
a Hamász föld alatti alagúthálózatának 80 százaléka még érintetlen
– állították a hétvégén amerikai és izraeli tisztviselők.
A Hamász fogságából szabaduló magyar-izraeli lány: Azzal riogattak minket, hogy csak koporsóban térünk vissza Izraelbe
Összesen 51 napot töltött a Hamász fogságában, az ottani megpróbáltatásairól mesélt egy izraeli tévécsatornának.
Izrael a feltérképezésre és a megsemmisítésre többféle módszerrel próbálkozik. A katonák kutyákkal, robotokkal, mérnöki alakulatokkal kutatnak, illetve légicsapásokkal, robbantásokkal, a bejáratok beomlasztásával, árasztással igyekeznek tönkretenni a vasbeton szerkezetekkel bélelt folyosókat. A feladat azonban rendkívül bonyolult, gyakran falak zárják el a leágazásokat, ráadásul a robbantásokkal az alagutak feletti épületek is sérülnek. Holott e föld alatti erődítmény teljes lerombolása alapvető a Hamász elpusztításához, ami Izrael deklarált célja.