Somogyi Zoltán: A hatalomnak kedvez a civilek és a politika közti álságos határvonal

Zene a hatalom füleinek, hogy az ellenzéki világ szerint vannak a jó civilek, és vannak a lejáratódott/lejáratott pártok és politikusok, melyektől jobb távolságot tartani. Vélemény.

  • Somogyi Zoltán Somogyi Zoltán
Somogyi Zoltán: A hatalomnak kedvez a civilek és a politika közti álságos határvonal

„Igenis politizálunk” – mondta nemrég Törley Katalin, a Tanitanék Mozgalom hőse, az MKKP EP-listájának második helyezettje a 444-nek adott interjújában, amit nagy örömmel kezdtem olvasni, remélve, hogy végre kimondja valaki: vége a jó civilek vs. gonosz politikusok szembeállításának.

Ám sajnos csalódnom kellett.

Mert bár Törley hangsúlyozta, hogy „a politizálás” teljesen természetes egy civil részéről, hiába használja ezt a hatalom szitokszóként velük szemben, az interjú további részeiben már visszaköszönnek a civilekre aggatott téves sztereotípiák, amelyeknek láthatóan Törley is meg akar felelni. Ilyen például az a megfogalmazás, miszerint „a pártok tegyék a maguk dolgát a saját terepükön, és a civilek is tegyenek így a sajátjukon. A mostani kampányban viszont olyan együttműködésről van szó, ahol a Tanítanék megőrzi az autonómiáját, megőrzi az arcát, szervezetként vesz részt benne, és a saját ügyét fogja képviselni.” A Kutyapárt mellett pedig az az érve, hogy „jellegénél és a működésénél fogva sokkal inkább mozgalmi, civil jellegű szervezet”.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?