Sokkolta a németeket, hogy az oroszok nemcsak lehallgatták, hanem nyilvánosságra is hozták a Luftwaffe főtisztjeinek beszélgetését a Taurus rakéták esetleges ukrajnai bevetéséről, ami kínos és kényes helyzetet eredményezett.
Hetek óta arról szólnak a haditudósítások, hogy az ukránoknak erősen fogyóban vannak a lőszereik, alig tudnak az orosz támadásokra reagálni, mivel a nyugati országokból érkező szállítások akadoznak. Most jó nagy adag muníciót adott Németország – csak éppen nem Kijev, hanem Vlagyimir Putyin orosz elnök volt a szállítmány címzettje.
Az oroszok kiszivárogtattak egy általuk megszerzett beszélgetést, amit négy magas rangú német katonai vezető folytatott egy Ukrajnának szánt elméleti rakétaszállítmány ügyében.
Még februárban történt, hogy Ingo Gerhartz tábornok, a német légierő, a Luftwaffe főfelügyelője és három tiszttársa arról beszélgetett, hogy a Taurus márkájú cirkálórakéták esetleges ukrajnai bevetésének milyen feltételei lennének, egyáltalán, hányat lehetne az ukránok rendelkezésére bocsátani, s milyen célokra lehetne ezeket alkalmazni. Nem haditervet kovácsoltak, vagy pláne bevetési parancsot készítettek elő,
csupán egy meghallgatásra készültek Boris Pistorius védelmi miniszternél.
Boris Pistorius
AFP / Tobias Schwarz
A Taurusok bevetése vagy nem bevetése hetek óta politikai vitatéma Németországban. A jobboldali konzervatív ellenzék, vagyis a keresztény uniópártok (CDU–CSU) erősen szorgalmazzák, hogy Ukrajna kapjon végre a korszerű eszközökből, de még a szociáldemokraták (SPD)–Zöldek–szabaddemokraták (FDP) hármas koalícióján belül is vannak támogatói, a legharsányabb az FDP-s Marie-Agnes Strack-Zimmermann, a parlament védelmi bizottságának elnöke.
A NATO-szövetségesek többsége közölte, nem szándékozik harcoló csapatokat vezényelni az orosz agresszió ellen védekező Ukrajnába, így úgy tűnik, a lehetőséget a hét elején felvető francia elnök, Emmanuel Macron elszigetelődött a katonai tömbön belül. Pedig Ukrajnában már nem kevés NATO-katonai szolgál, igaz, ők közvetlenül nem vesznek részt a harcokban.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.