Magyarországon sem az EU új médiatörvénye fogja megvédeni a sajtószabadságot
Az Európai Parlament végleg rábólintott arra az új jogszabályra, amelyet az EU-s országokban működő média függetlenségének védelmére szántak. Majdhogynem triviális normákat foglalt írásba, azokat is főként ajánlásokként, de úgy tűnik, a magyar kormánynak már ez is több a soknál.
Az Európai Médiaszabadság-törvény (European Media Freedom Act – EMFA) terve részben a magyar média szabadságát érintő problémák miatt született, a kiadók, tulajdonosok és a nagy közösségimédia-platformok, illetve az újságírók kapcsolatát igyekszik rendezni. A probléma, amelyet orvosolni kíván azonban nem csak a magyar sajtót érinti: az európai médiában létezik gazdasági nyomásgyakorlás a sajtóra és az újságírókra egyaránt, amikre az EMFA reagálni kíván.
A rendelet fő elemei:
- Az újságírók forrásvédelmének erősítése, illetve a spyware-alkalmazás tilalma a sajtóban dolgozókkal szemben.
- A közszolgálati média függetlenségének biztosítása, elkerülendő a közszolgálati médiaintézmények állami befolyását, vezetőiket és igazgatósági tagjaikat átlátható és nem diszkriminatív eljárások során kell a jövőben kiválasztani.
- Tulajdonosi átláthatóság: minden állami és magán hír- és aktuális ügyekkel foglalkozó kiadványnak, mérettől függetlenül, közzé kell tenniük tulajdonosaik adatait egy nemzeti adatbázisban.
- Az állami hirdetések igazságos elosztása: a médiának beszámolót kell adnia az állami hirdetésekből és az állami pénzügyi támogatásból származó bevételekről.
- A média vagy az online platformok számára nyújtott közpénzeket nyilvános, arányos és nem diszkriminatív kritériumok alapján kell kiosztani.
- Az állami hirdetési kiadásokkal kapcsolatos információk nyilvánosak lesznek, beleértve az éves összeg teljes mennyiségét és az egyes kiadványokra jutó összeget.
- Az EU-s médiaszabadság védelme a nagy közösségi platformoktól
Állam és egyház