Új módszert dolgozott ki a kormány nagyvállalatok lenyúlására

7 perc

2024.04.11. 04:30

2024.04.23. 13:19

Újabb törvény ad muníciót az államnak, hogy megkaparintsa vagy átjátssza a klientúrájának a kiszemelt vállalkozásokat. Ebbe azt a Gazdasági Versenyhivatalt vonná be, amelynek épp az üzleti élet tisztaságán kellene őrködnie. Farkas Zoltán és Mudra Márton István cikke.

Képzeljünk el egy olyan világot, amelyben egy külföldi tulajdonosi hátterű vállalat olyan szektorban működik, amelyről a kormányfő azt gondolja, hogy abban többségi nemzeti tulajdonnak kellene lennie. Az anyavállalat vezetői kapnak néhány finom, majd egyre kevésbé elegáns célzást, hogy szedhetnék a sátorfájukat. De nem teszik. Ezért az állam az egész ágazatra rafinált különadót vet ki, amely a kiutált cég nyereségét elveszi, miközben kisebb hazai riválisai alig érzik meg a terhet. A vállalkozás mégsem hátrál meg.

Ekkor olyan törvényt fogad el a parlament, amely lehetővé teszi, hogy a kelletlen honi leányt – piaci részesedése, pénzügyi ereje vagy más tényezők alapján – úgynevezett alapvető jelentőségű vállalattá minősítsék. A kiszorítósdi jegyében termékei egy részének az árát befagyasztják, adminisztratív kötelezettségek sokaságával gúzsba kötik, míg végül az áruiból itt-ott átmeneti hiány keletkezik, és a cég veszteségessé válik. Ekkor ráfogják, hogy nem tudja ellátni a működését, bármit jelentsen is ez. Megállapítják: fennáll a veszélye, hogy nem tud eleget tenni a kötelezettségeinek. Erre hivatkozva pedig utasítják a tulajdonosokat, hogy a vállalatot részben, de inkább egészében értékesítsék.

Pontosan ilyen lenyúlási sorvezető rémlik föl az olvasóban a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvényhez benyújtott kormányzati módosítási javaslatot látva. A javaslat az egyes paragrafusok között persze nem húz meg ilyen közvetlen összefüggést, és jó néhány korlátozó szempontot is tartalmaz, amelyeket a végrehajtásra kiszemelt Gazdasági Versenyhivatalnak (GVH), illetve a versenytanácsnak mérlegelnie kell.