Michael Slepian titokkutató: A titkot nem elrejteni nehéz, hanem vele élni, mert rámehet az egészségünk

7 perc

2024.04.28. 13:30

2024.04.29. 08:38

Miképp befolyásolja életünket a titkolózás? Michael Slepian pszichológus A titkok titkos élete című könyvében elmondja, hogyan lehet felmérni, melyek a súlyos és ártalmas titkok, amelyeknek hosszú távú őrzése különböző betegségeket okozhat.

 

Mi a titok? Olyasvalami, amit el lehet mondani a (legjobb) barátoknak, akik ezért nem fognak kinevetni – hangzik általában a kisiskolások válasza. A definíció naivitása elsőre megmosolyogtató, pedig sok igazság van benne. Legalábbis így gondolja Michael Slepian, a Columbia Egyetem üzleti iskolájának docense, aki hosszú évek óta kutatja a titkok természetét. Különféle fókuszcsoportos vizsgálataiból kiderült, hogy az emberek döntő többsége által őrzött titkok 38 nagyobb kategóriába sorolhatók, egy adott pillanatban pedig átlagosan mindenki legalább 13 titkot őrizget, és közülük ötöt lehetőleg senkivel sem oszt meg – olvasható Slepian magyarul dr. Molnár Csaba fordításában, a Park Kiadónál most megjelent könyvében.

A titkok titkos élete című kötet pszichológus szerzője úgy találta, hogy a leggyakoribb rejtegetnivaló valamilyen hazugsággal kapcsolatos, de szorosan követi ezt egy másik személy iránt táplált romantikus vonzalom, a pénzügyek vagy a szex témájában elkövetett tettek, a családi titkok és a mások elől elhallgatott ambíciók, valamint a párkapcsolatból „kikacsintó” gondolatok (azaz más utáni sóvárgás).