Tudott helyezkedni ez a család, amely adott az országnak kormányfőt, nádort, érseket, sőt, boldoggá avatottat is
Befolyásos hatalmi kapcsolatokra koronként másként, de mindig szükség volt a vagyonosodáshoz. Ahogy a többi magyar főúr, a Batthyányak is felismerték, hogy a hűség a Habsburgokhoz arisztokratává teszi őket, uradalmakhoz, várakhoz juttatja a családot.
Mindig feltűnést kelt, ha legendás arisztokrata családok leszármazottai a nyilvánosság elé lépnek. Így volt ez az egyszerre az irodalomban és a fociban megjelenő Esterházy fiúkkal, az 1990 után a gazdasági életben feltűnt Teleki-, Bethlen- és Szapáry-leszármazottakkal, mint ahogyan legutóbb az ifjú Batthyány Boldizsárral, aki egy tőkealap-kezelőben kapott szerepet. A Batthyány család tagjai 1945–1990 között nem éltek Magyarországon, akkor költözött vissza Batthyány Ádám, Boldizsár apja is. Nyugat-Magyarország egyik legvagyonosabb főúri családjának vagyonából minden megmaradt rész Ausztriában található.
A vagyonszerzéshez az egyenes utat mindig is a közelség jelentette a regnáló hatalomhoz. Nem volt ez másképp a XVI–XVII. században sem, amikor is főúri vagyont azok a családok tudtak felhalmozni, amelyek jó udvari kapcsolatokat alakítottak ki, pontosabban a Habsburg-házból származó királyok pártján álltak. A módszert hamar felismerték a Batthyány család tagjai is, s kisebb megingásokkal a Habsburg-hatalom mellett elkötelezett famíliák közé tartoztak.