Putyin közgazdászt tett meg védelmi miniszternek, hogy olajozottan menjen az átállás a totális hadigazdálkodásra
Vlagyimir Putyin megkezdte ötödik államfői mandátumát, világossá téve, hogy Moszkva nem akarja leállítani ukrajnai háborúját. A 24 éve hatalmon lévő politikus felfelé buktatta egykori bizalmasát, Szergej Sojgu védelmi minisztert.
Aki nyitottabb az innovációkra, az lesz a győztes a csatatéren – magyarázta Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő, miért váltotta le Vlagyimir Putyin államfő Szergej Sojgu védelmi minisztert. Arra pedig, hogy a 12 évig szolgált tárcavezető helyére miért éppen a katonasághoz korábban nem kötődő közgazdászt, Andrej Belouszovot nevezte ki Putyin, azt válaszolta Peszkov, hogy
a 65 éves egykori miniszterelnök-helyettes a legalkalmasabb arra, hogy jobban integrálja a gazdaságba a fegyveres erőket és a hadsereg igényeit.
Ez leginkább azt jelenti, hogy Belouszov feladata az lesz, hogy miközben teljesen átállítja Oroszországot a hadigazdálkodásra, fenntartsa a gazdaság hosszú távú életképességét.
Hogyan lett Szergej Sojgu Vlagyimir Putyin bizalmasa és hogyan tarthatta meg eddig a pozícióját védelmi miniszterként? Miért lehet fontos az orosz gazdaság és harci képességek szempontjából az utódja, Andrej Belouszov? Mi történik most Harkivnál és mi igaz a világháborús fenyegetettségből? Utóbbira tudjuk a választ, az összes többit pedig részletesen elemezte közéleti podcastunkban Takácsy Dorka Oroszország-szakértő.
Sojgu leváltása annak ellenére jelentős fejlemény, hogy az utóbbi hetekben már érezni lehetett, Putyin egykori bizalmasa – aki a védelmi előtt a rendkívüli helyzetek minisztériumát irányította, s alapítóként vett részt az államfő mögött álló tömörülés, az Egységes Oroszország (JeR) létrehozásában is – légüres térbe került. Néhány héttel a menesztés előtt őrizetbe vették Sojgu bizalmasát és helyettesét, a vesztegetési pénzek elfogadásával vádolt Tyimur Ivanovot. A vádak szerint a hadsereg építkezéseit irányító miniszterhelyettes legalább 12 millió dollárnyi kenőpénzt fogadott el, s emellett a cégek ingyen vagy jelentős kedvezménnyel építettek ingatlanokat neki és családtagjainak.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy az iráni atomlétesítmények bombázása nem jelenti azt, hogy az USA háborúban állna. Évtizedek óta érvelnek hasonlóan amerikai elnökök, s alkotmányjogi értelemben az USA 1942 óta nem üzent hadat senkinek.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.