Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Ősszel harminc országban jelenik meg közel egyszerre az Angela Merkel német exkancellár politikai visszaemlékezéseit tartalmazó kötet, amely számtalan izgalmas kérdésre adhat választ, hogy mi miért történt a politikus regnálása idején.
Az már most biztosnak tűnik, hogy az év politikai könyvszenzációja lesz. Azért a várakozás, mert már 2021 vége felé, tehát a 16 évig tartó Merkel-korszak végén kiszivárgott, hogy az immár nyugalmazott kormányfő visszatekintve sorra akarja venni legfontosabb politikai döntéseit, azok keletkezésének történetét, körülményeit. Nem az egész életét bemutató autobiográfia készül, csak a leglényegesebb kérdésekre koncentrál majd, villantott föl egy részletet akkor Beate Baumann, aki 30 éven keresztül volt Merkel munkatársa, s ebből 16 évig a kancellár irodavezetője.
Most pedig szerzőtársa. A könyvet ketten írják, részben Merkel memóriájára, részben Baumann dossziéira alapozva. Baumann úgy volt három évtizedig Merkel legközelebbi munkatársa, hogy a nyilvánosság számára szinte nem is létezett. Ugyan néha-néha meg lehetett pillantani Merkel hátterében. Befolyása mégis nagy, ő maga pedig megkerülhetetlen volt.
Bár a kancellária a bürokrácia és a végrehajtó hatalom strukturális mintái szerint föl volt építve, kancelláriaminiszter, referatúrák és titkárságok origamija rajzolta föl a hivatali utakat, a Merkelhez vezető – meg az onnan érkező – kapcsolat kulcsszava úgy szólt, hogy Beate Baumann. A berlini politikai folklór szerint államtitkárok és miniszterek is összekapták magukat, ha meglátták a telefonjuk képernyőjén, hogy Frau Baumann hívja őket.
A könyv tartalmi részleteiről egyelőre csak sejtések lehetnek – annál több szó esett már eddig is a keletkezés körülményeiről. Arról, hogy a Merkel–Baumann-szerzőpáros szakított az ilyenkor szokásos procedúrával, ami szerint keresni kell egy neves ügynökséget, egy nem kevésbé neves ügyvédi irodát, azok majd versenyeztetik a kiadókat, szerződéseket kötnek, aztán lektorok és egyéb tanácsadók segítik a munkát. Mindezt a várható nagy érdeklődés, a rekordígéretű példányszám és persze az ilyenkor kecsegtető nyereség szem előtt tartásával.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.