Nemzetközi lapszemle: Az európai szélsőjobb önmagát tartja sakkban az egymás közti vitákkal

7 perc

2024.06.24. 08:15

2024.06.24. 09:25

A Süddeutsche Zeitung szerint az európai szélsőjobb megosztott, a szereplőket saját nemzeti törekvéseik kötik le. Az európai radikális jobboldalt – különös tekintettel Marine Le Penre – elemzi a Frankfurter Allgemeine Zeitung is. Európát komolyan veszélyezteti a kínai áruk dömpingje, írja a Wall Street Journal. A Financial Times a franciaországi belpolitikai helyzetet tárgyalja. Hruscsov néhai szovjet pártfőtitkár nemzetközi kapcsolatokat oktató dédunokája szerint elkeseredett lövészárokharcok folynak az orosz eliten belül. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.

Süddeutsche Zeitung

Az Európai Bizottság alelnöke arra figyelmeztet, hogy a dezinformáció új kora jött el, illetve attól fél, hogy Vlagyimir Putyin megpróbálja befolyásolni a közelgő német választást is, részben a mesterséges intelligencia segítségével. Vera Jourová kifejtette, hogy főleg Németország, Franciaország és Lengyelország került nyomás alá, mert az orosz elnök bízik abban, hogy a közvélemény átformálása nagy hasznot hajt neki.

A cseh politikus tart attól, hogy a Voice of Europe-nál leleplezett hálózat mintául szolgál a továbbiakban is. A cseh titkosszolgálat hónapok óta igyekszik felfejteni a szálakat, miután kiderült, hogy az orosz titkosszolgálat sok EU-országban szélsőjobbos politikusokat vett meg. Az AfD választási listájának második helyezettje, Petr Bystron, ha minden igaz, öt számjegyű vesztegetési pénzt kapott.

Jourová úgy értékelte, hogy az álmédium csupán a jéghegy csúcsa, és a módszert mások is átvehetik. Ezért Brüsszel keményebben kíván fellépni a közösségi hálón a manipulációk ellen. Leginkább a Telegrammal van baja, mert az hamis hírekkel látja az oroszul beszélő embereket, hogy azok Putyin mögé álljanak be.