A Tisza Európában: a Fidesz mocskolódása célját tévesztette, Magyar Péterék élvezik az újakkal szembeni előzékenységet
A héten először ül össze az új Európai Parlament. A 720 képviselő közt ott lesz Magyar Péter és a Tisza Párt további hat zöldfülű politikusa. Hogyan fogadták Brüsszelben az ellenzék új vezető erejét? És mit tett a Fidesz, hogy rombolja ellenfelének esélyeit? Itt a politikai szezonnyitó.
Visszataszító, ahogy célzottan odajönnek hozzánk, hogy rémtörténeteket meséljenek. Ha a fele is igaz, akkor foglalkozzon vele a magyar igazságszolgáltatás. Annyi biztos, hogy rám nem tartozik
– mondta a HVG munkatársának egy újraválasztott néppárti képviselő arról, hogyan próbálják meg fideszes politikusok befeketíteni Magyar Pétert és pártját, mielőtt az új összetételű Európai Parlament hivatalosan megkezdené munkáját. De vajon ártottak-e a támadások a Tiszának, vagy olyan visszatetsző volt a kimértebb és polgáriasabb Brüsszelben ez a suttogó propaganda, hogy eltévesztette célját, még ha egyes Magyar Péterről szóló történetnek van is valóságtartalma?
Miközben az Orbán Viktor-féle Patrióták Európáért képviselőcsoportja már most belső vitáktól hangos, a brüsszeli visszajelzések szerint sokkal könnyebben ejtőernyőzött be az Európai Parlamentbe a Tisza Párt hét EP-képviselője. Magyar Péteréknek komoly fegyvertényt jelent, hogy meghívást kaptak az Európai Néppártba (EPP), amit semmilyen fideszes áskálódás sem tudott megakadályozni. A Tisza az új frakciójának támogatásával még nagyobbnak is tűnhet valós súlyánál.
Információink szerint nem kizárt, hogy ennek köszönhetően megcsíphetnek egy-két komolyabb szakbizottsági helyet, pedig többségükben teljesen tapasztalatlanok a politikai életben.
Nulla kilométeres párt és politikusok
A Tisza nem az egyetlen párt, mely először juttathat EP-képviselőket Brüsszelbe, a jövő héten megalakuló testületben egyébként is meglepően sok új képviselő ül. Mondjuk, az már szokatlanabb, hogy a mandátumszerzők fél éve még álmukban sem gondoltak volna arra, hogy Magyarországot fogják képviselni Európában. Az pedig szinte egyedülálló, hogy egy mandátumokat szerző párt maga is „nullkilométeres legyen”, vagyis ne legyen meg a kialakult struktúra, mely segíthetné a képviselők beilleszkedését.
„Belekerültünk a sűrűjébe” – fogalmazott a HVG-nek az első strasbourgi plenáris ülésére készülő Tarr Zoltán, korábbi református lelkész, aki azután kapott helyet a párt EP-listáján, hogy egy Tisza-tüntetésen elmondott beszédének megtorlásaként elbocsátották állami munkahelyéről.
Bár a Tisza jelöltjeinek legtöbbje nem teljesen ismeretlen az EU intézményeiben – többen is dolgoztak közülük például az Európai Bizottságnál – Magyar Péteren kívül senki nem aktív politikus. Ráadásul a korábban a brüsszeli Állandó Képviseleten dolgozó Magyar is csak februárban kezdett politizálni. Ez okoz is némi nehézséget, különösen annak fényében, hogy a Tisza Párt hazai platformként is akarja majd használni az Európai Parlamentet. Erre utalt maga Magyar Péter, amikor megszavaztatta követőit, hogy átvegye-e képviselői mandátumát.
Úgy tudjuk, Magyar korábban a nyilvánosság elítélő hozzáállásától tartott, és azon aggódott, milyen reakciót vált ki, ha felveszi mandátumát. Donáth Anna kapcsán gyakori kritika volt, hogy nem lehet valaki egyszerre pártépítő és EP-képviselő, mert így vagy Brüsszelben nincs eleget, vagy Budapesten.