Orbán elaludta a magyar autósokat fenyegető olajválságot, amikor Kijevben és Moszkvában béketurnézott

8 perc

2024.07.23. 04:30

2024.07.23. 07:42

A magyar kőolajimport harmada a Lukoiltól származik, ám Kijev kitiltotta az orosz vállalatot a vezetékrendszeréből, ellehetetlenítve a tranzitszállítást. A helyzet nagyjából akkor élesedett, amikor Orbán Viktor Kijevben és Moszkvában békemissziózott, de nincs nyoma, hogy tárgyalt volna az ügyben. A magyar és a szlovák külügy csak hetekkel a szállítások leállítása után fordult az Európai Bizottsághoz.

„Az elmúlt időszakban Magyarország is sokszor segített – különböző formákban – Ukrajnának abban, hogy az ukrán energiaellátás biztonságát fenn tudják tartani a meglévő mostoha körülmények dacára is” – nehezményezte Szijjártó Péter külgazdasági miniszter Grúziában, hogy Kijev eltiltotta az orosz Lukoilt az ukrán vezetékrendszer igénybevételétől.

A Lukoil-import kiesése meglehetősen kellemetlenül érinti Magyarországot és Szlovákiát, vagyis a Molt és szlovák leányát, a Slovnaftot. A százhalombattai és pozsonyi finomítók ugyanis nagyrészt orosz olajat dolgoznak fel. Ahogy a külgazdasági miniszter is megerősítette, a magyar keleti vezetékes import mintegy fele, évi 2 millió tonna olaj származott az orosz cégtől, ez a teljes, 6 millió tonnányi import nagyjából harmada.

A magyar külügy mintha lemaradt volna egy brosúrával

Valószínűsíthető, hogy a Lukoilra vonatkozó szankciókat szigorító, az orosz vállalat tranzitját ellehetetlenítő ukrán elnöki rendelet egyik célja a nyomásgyakorlás a magyar kormányra. Erre utalt egy ukrán parlamenti képviselő a Politicónak, mondván:

eddig szinte minden diplomáciai megoldást kipróbáltak Magyarországgal, és nem működött egyik sem.

Orbán Viktor miniszterelnök az orosz invázió kezdete után két és fél évvel látogatott el először Kijevbe. A Lukoilt kitiltó módosítás korábban lépett hatályba, nem tudni, téma volt-e a miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozóján. Mindenesetre a találkozó utáni sajtótájékoztatón a miniszterelnök nem említett olyasmit, hogy kikérte magának a barátságtalan intézkedés bevezetését, és felszólította Zelenszkij elnököt a magyar energiabiztonságot fenyegető intézkedés visszavonására.

Orbán Viktor: „Nem meggyőzni akartam Volodimir Zelenszkijt, hanem tájékozódni az álláspontjáról”

„Meglátjuk, hogyan tudjuk innen folytatni” – nyilatkozta a keddi találkozó után a magyar miniszterelnök.

Azt sem tudni, Vlagyimir Putyin orosz elnökkel beszélt-e erről, miután Kijevből átbékemissziózott Moszkvába, a kőolajimport témája fel sem merült a találkozó utáni sajtótájékoztatón.

Szijjártó Péter azt nyilatkozta Grúziában: „villámcsapásként ért minket a hír” az ukrán jogszabály-módosításról. Nem fejtette ki, mikor csapott be a villám, de arról beszélt, jelezték az ukrán hatóságoknak, hogy ez egy elfogadhatatlan és barátságtalan lépés.