Izrael elszánta magát a totális győzelemre, de a következő lépést Irán diktálja az életveszélyes játszmában
Egyre közelebb kerül a háborúhoz Izrael és a libanoni Hezbollah, valamint Izrael és Irán, miután Izrael ellenségei likvidálásával újabb kockázatot vállalt. Közben a Hamász is válaszúthoz érkezett.
Újabb hadihajókkal és vadászgépekkel erősíti a Közel-Keleten lévő harci erejét – köztük két repülőgép-hordozó egységét – az USA. Joe Biden elnök a hét elején összehívta a nemzetbiztonsági tanácsot, magasrangú tábornokot küldött a térségbe, a jordániai külügyminiszter pedig szokatlan látogatást tett Iránban.
A nyílt és a háttérben zajló nyugati és arab katonai–diplomáciai erőfeszítések célja, hogy megakadályozzák egy újabb háború kirobbanását a Közel-Keleten Izrael és a libanoni Hezbollah, illetve Irán között. A síita mozgalom és a teheráni vezetés ugyanis megtorlást ígért, miután a múlt héten az „ellenállás tengelye” – azaz Irán térségbeli szövetségesei – súlyos csapást szenvedtek el Izrael részéről.
A Hezbollah elvesztette egyik magasrangú parancsnokát, Fuad Sukrot, akinek a dél-bejrúti házát érte izraeli rakétatámadás. Alig néhány órával később Teheránban feltehetőleg egy hónapokkal ezelőtt ezzel a céllal elrejtett bomba végzett Iszmail Hanijével, a Hamász politikai vezetőjével – ez utóbbi merényletet Izrael nem vállalta, de minden bizonnyal köze volt az akcióhoz.
A Hezbollah és Irán is váltig állítja, hogy nem érdeke egy nyílt háború, Teheránban még hétfőn is ezt erősítgették, hozzátéve azonban, hogy a „cionista entitás kalandorpolitikája” büntetést érdemel.
A The Jerusalem Post pedig arról írt, hogy Irán eldöntötte, hogy bosszút áll a Hamász politikai vezetőjének meggyilkolásáért, és erről a magyar külügyminiszteren keresztül tájékoztatta Izraelt.
Mindenesetre a válaszcsapás kalibrálásától függ, hogy Izrael lezártnak tekintheti-e majd az ellenségeskedés eme újabb epizódját vagy elrettentő erejének következő demonstrálására szánja el magát. Vagyis csak egy-két hajszálon múlik, hogy a Hamász október 7-i támadása után Izrael által indított gázai háború nem szélesedik-e ki regionális konfliktussá, amelybe a zsidó állam védelmében az USA is könnyen belesodródhat.
Teherán opciói a bosszúra
Több forrás szerint is az iráni megtorlás hasonló lehet az áprilisihoz, amikor több száz drónt és rakétát lőttek ki iráni területről Izraelre, de az izraeli légvédelem és az USA által összehozott arab – jordániai és szaúdi – összefogás megakadályozta a nagyobb károkozást.
Washington most hasonló szövetség létrehozásán fáradozik. Elemzők szerint azonban ezúttal Irán is összehangolt és jelentősebb támadásban gondolkodhat.