Dobszay János: A szélső nem jobb
Miként lett Orbán Viktor az európai szélsőjobb bőkezű támogatója? Miért jutnak továbbra is nagy pénzek a magát és felekezetét is besarazó Balog Zoltánnak? Hogyan nézett ki Sulyok Tamás államfő első kétszáz napja? Mi a titka az olimpiai bajnok Gulyás Michelle-nek? Többek közt ezekről olvashat a HVG legfrissebb számában.
Orbán Viktor az európai szélsőjobb bankára – ez nem városi legenda, rosszindulatú pletyka, alaptalan ellenzéki vádaskodás; ez maga a tény. Amit itthon tiltott pártfinanszírozásként, guruló dollárként, szuverenitásunkba történő beavatkozásként emleget a kormánypropaganda, laza ujjgyakorlat az európai politikában pénzen vett befolyásra törekvő Orbán esetében.
Ahogy azt e heti címlapunk képileg is kifejezi, a kormányfő – magyar adófizetői pénzeken felhizlalt oligarcháin keresztül – szélsőséges politikai pártok és politikusok finanszírozója lett Franciaországtól Spanyolországon át Ausztriáig. A sógoréknál például az Osztrák Szabadságpárt mögött álló média támogatására is jutott baráti kölcsön. Az ő olvasatában a pénznek csak akkor van szaga, ha az nem a NER-t és annak haszonélvezőit szolgálja. Miközben a Nyugat „megromlásának” fő okát Orbán rendre arra vezeti vissza, hogy az egyéni érdek amott mindent felülír – nem számít nekik se Isten, se a másik ember vagy a közösség, csak az „én” –, addig ő, gazdasági semlegesség fedőnéven, gyilkosokkal, tolvajokkal, diktátorokkal boltol szerte a világban, és pénzzel tömi az európai közösséget szétverők hadát.
De erkölcstelenségi bizonyítványt állít ki magáról Orbán azzal is, hogy idehaza újabb és újabb vagyonjuttatásban részesíti a kegyelmi ügyben magát és felekezetét megégető Balog Zoltán egyházkerületét. Ahogy Magyarország rovatunk cikkéből kiderül,
a Balog által vezetett püspökség a tavaszi pedofilmentegető botrány kirobbanása óta is kapott vagy 6 milliárd forint értékben állami ingatlant,
értékes budai telkeket, épületeket (miután már januárban is mannaként hullott az ölükbe egy palota a Parlament szomszédságában).
Normális körülmények között ilyen morális lecsúszást látva egy államfő, úgy is mint a köztársaság első polgára, megkerülhetetlen erkölcsi tekintély, rég szót emelne, hogy: „Eddig, és ne tovább!”. De – mint Sulyok Tamás első kétszáz napját feldolgozó elemzésünkből kiderül – a Novák Katalin székébe behuppant, láthatóan csak a kinevezőjének megfelelni akaró elnök inkább udvari bolondozással szórakoztatja a nép egyszerű gyermekeit. Ne is fárassza magát az olvasó az államfő oldalainak böngészésével, ha 1956-tal vagy az izraeli háborúval kapcsolatos álláspontjára kíváncsi! Talál viszont nálunk választ például ez utóbbival kapcsolatos kérdéseire Világ rovatunk közel-keleti helyzetről írott cikkében.
Szellem rovatunkban egyebek mellett „a terror kisházairól”, azokról a kevésbé ismert budapesti épületekről olvashatnak, amelyeket egykor az állampárt elnyomó szerve, az ÁVO, majd az ÁVH használt. Amelyek hatáskörét szívesen magáénak tudná ma a – vezetői közé nemrég egykori III/III-as tisztet is leigazoló – Szuverenitásvédelmi Hivatal, élén azzal a Lánczi Tamás elnökkel, aki (mint a HVG közérdekű adatigényléséből kiderült) még a minisztereknél is többet keres. Az ilyen, csak az első számú vezető hatalmi érdekének alárendelt rendszer működtetése persze nem olcsó mulatság: a magyar állam – mint Gazdaság rovatunk cikke bemutatja – közel kétszer annyit költ saját magára, mint amennyi a közösből (GDP-arányosan) az egészségügyre jut.
Annak a receptjét, hogyan képes egy ennyire mélyre süllyedt ország vagy mélypontra került sportoló felállni, az öttusázó olimpiai bajnok, Gulyás Michelle osztotta meg Portré rovatunkban. Őt három gyengébb versenyeredménye alapján konkrét és átvitt értelemben is leírták ugyan, de a kudarcból erőt merített a változtatáshoz. Az Orbán ötödik miniszterelnöki ciklusában tartósan a vesztesek oldalára szorult Magyarország számára viszont még az újratervezés reménye is egyre inkább a távoli homályba vész. Pedig jó volna, ha legalább annyit mondhatnánk:
már jövünk fel a gödörből, ismét a padlón vagyunk!
_____
Borítóképünkön Orbán Viktor miniszterelnök, Santiago Abascal, a spanyol jobboldali Vox párt elnöke és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő az európai konzervatív pártvezetők plenáris ülésén Madridban 2022. január 29-én. Fotó: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda
A hvg360 tartalma, így a fenti cikk is, olyan érték, amely nem jöhetett volna létre a te előfizetésed nélkül. Ha tetszett az írásunk, akkor oszd meg a minőségi újságírás élményét szeretteiddel is, és ajándékozz hvg360-előfizetést.