Ki mit fog megérezni Trump második elnökségéből a tudományban? Mi változik a techcégek viselkedésében?
A kriptovaluta-lobbi fellélegezhet, a tudósok aggódnak, az óriás techcégek igyekeznek biztosra menni – Trump megválasztása a nagypolitikán túl is komoly változásokat hozhat.
Oltásellenes politikus felügyeli majd az egészségügyet Donald Trump elnöksége idején? Most úgy tűnik, ez is megeshet. Az ifjabb Robert Kennedyről van szó, az 1963-ben meggyilkolt elnök unokaöccséről, akivel a Kennedy család már nem vállal közösséget. Azért érdemel jutalmat Trumptól, mert pár hónapja visszalépett a saját (kilátástalan) elnökjelöltségétől, és felsorakozott Trump mögé. Ha a megválasztott elnök múlt heti győzelmi beszédének hinni lehet, Kennedy lesz az, aki a nevezetes MAGA jelszó folyományaként a MAHA (tegyük Amerikát megint egészségessé) letéteményesévé válik. Kennedyt egyebek mellett arról is ismerik, hogy az oltásokat (tévesen) kapcsolatba hozza az autizmussal, vagy (Trumphoz hasonlóan, szintén tévesen) hatékony Covid-gyógyszernek tartja a hidroxiklorokint.
Végül akár fontos pozícióba kerül Kennedy, akár mégsem, a Trump beszédében beharangozott szerepe illusztrálja, miért aggódik számos tudós. Ennek jele, hogy – nagyjából a leendő elnök említett beszédével egy időben – a tekintélyes Nature tudományos hetilap két cikkben is arról írt, mennyire résen kell lenniük a tudósoknak, mert az ő szempontjukból is új világ köszönt be Trump hivatalba lépésével. A lap felidézi, hogy Trump humbugnak tartja a klímaváltozást, és legutóbb is kivitte (volna, ha a határidők stimmelnek) az USA-t a párizsi klímaegyezményből. A Nature szerint a megválasztott elnök arra is készül, hogy a politikai terveit akadályozó tudósokat, szakértőket eltávolítja a kormányhivatalokból.
Az amerikai technológiai iparág nagyágyúi, a Szilícium-völgy cégvezetői is levonták az előző Trump-elnökség tanulságait.