Nincs az a trükk, amellyel jogszerűvé tehető az észak-koreai katonák megjelenése az orosz-ukrán háborúban

6 perc

2024.11.21. 10:30

2024.11.21. 10:49

Mivel Oroszország az agresszor, az észak-koreai katonák bevetése akkor is jogsértő, ha védelmi megállapodásra hivatkozva Kurszknál teszik ezt – mondta a HVG-nek Csapó Zsuzsanna nemzetközi jogász.

Hosszú halogatás után Joe Biden amerikai elnök vasárnap engedélyezte, hogy az ukrán hadsereg bevethesse a 250–300 kilométeres hatótávolságú, amerikai gyártmányú ATACMS rakétákat oroszországi célpontokra. A Washington politikájában fordulatot jelentő döntés egyrészt a két hónap múlva a hivatalából távozó Biden segítsége Ukrajnának, mielőtt a Kijev támogatásának visszafogásával kampányoló Donald Trump venné át a kormányrudat. Másrészt deklaráltan válasz arra, hogy észak-koreai katonák jelentek meg Kurszk közelében, ahol az ukránok a határon áttörve orosz területet foglaltak el.

Az észak-koreaiak létszámáról a hírszerzői becslések háromezertől 15 ezerig szórnak. Abban viszont egybevágnak a hírek, hogy az ázsiai katonák bevetését kelet-oroszországi felkészítés előzi meg, mielőtt harcba bocsátkoznak, amit nagy valószínűséggel az orosz haderő egyéni felszerelésével és papírjaival ellátva fognak megtenni. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint az orosz parancsnoki struktúrába integrálják az észak-koreaiakat. Az egy hónaposra becsült átképzés aligha elég az orosz nyelv elsajátítására, így 30 katonánként egy tolmáccsal is számolnak, s ukrán források legalább három „importált” tábornokra is számítanak.