Felháborodtak a bíróságokon az OBT és a kormány alkuja miatt
A bírósági dolgozók fizetésének elinflálásával, az anyagi és politikai zsarolással a kormány elérte, hogy az Országos Bírói Tanács többsége áldását adja arra, hogy a következő években jó eséllyel az történhessen a bírósági szervezeten belül, amit Orbán akar.
A becsületünket áruba bocsátották, s egyben egy pillanat műve alatt a feddhetetlenségünket, az egyenességünket és tisztességünket, melyet eleddig sok áldozat és lemondás kísért, lerombolták”
– ez csak egy a tucatnyi véleményből, amit az érintettek tettek közzé a Magyar Bírói Egyesület (Mabie) honlapján arról a megállapodásról, amelyben az Igazságügyi Minisztérium a bírósági reformmal kötötte össze a bírák és az igazságügyi alkalmazottak fizetésemelését.
A paktummal a következő három évben emelkedik ugyan a területen dolgozók bére, de ezzel együtt a Kúria, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) és nem utolsósorban az Országos Bírói Tanács (OBT) olyan biankó csekket is aláírt, amely politikai felhatalmazást adott a bírósági szervezet átalakításához. Tuzson Bence igazságügyi miniszter az örömhír bejelentésekor sietve meg is jegyezte, hogy a jövő év „komoly jogalkotási, törvényalkotási munkával fog telni”.
A már-már a Handó-korszak legrosszabb napjaira emlékeztető botrány miatt nemcsak a Kúria mentegetőzött, de az OBT elnökének, Szabó Péternek is lesz miért magyarázkodnia kollégái előtt. A vele együtt igennel szavazó nyolc OBT-tag (köztük Varga Zs. András kúriai elnök) ugyanis már akkor tudta, hogy a bíróságok függetlenségével játszik, amikor tárgysorozatba vette a dokumentumot, amelyet az érdekképviseletek kihagyásával, gyakorlatilag titokban készítettek elő.
„Ha jó ítéletet akarok hozni egy tárgyaláson, mindenkit alaposan meghallgatok, így érzik majd, hogy igazságos volt az ítélet. Ha azonban egy ilyen megállapodásba nem vonják be az érdekképviseleteket, az eleve gyanakvásra ad okot”
– fogalmazott a rossz kezdésről a HVG-nek egy bíró. Ő és kollégái azonban nemcsak a forma, hanem a tartalom miatt is háborognak. Azt ugyan még nem tudni, hogy egészen pontosan milyen jogszabályok következnek a megállapodásból, de az biztos, hogy az igazságszolgáltatás leuralásával régóta próbálkozó NER gazdája dörzsölheti a tenyerét.