Szakíts, ha bírsz: a Gazprom nem ad gázt az OMV-nek, de az osztrákoknak így is fizetniük kell 2040-ig
Az orosz Gazprom, bár mást állít, továbbra is szállít gázt Ausztriába, igaz, az OMV közvetlenül nem kap belőle. Az osztrák energiavállalat így többszörösen rosszul jár, ezért megpróbál kiugrani az oroszokkal kötött, 2040-ig szóló szerződéséből.
Talán ha 20 százalékkal kevesebb gáz érkezik a Ausztriába, amióta az orosz küldő, a Gazprom teljesen leállította szállításait november közepén. Ausztria legnagyobb cégcsoportja, az OMV ellátását 56 esztendeje orosz–osztrák hosszú távú szerződések biztosították.
A gázcsap november 16-i, hajnali hat órakor történt elzárására a meglepett osztrák OMV-vezetők – saját bevallásuk szerint – már legalább két éve készültek. Emiatt reagálhatott a szigorú orosz lépésre haladéktalanul Karl Nehammer kancellár, megnyugtatva az osztrák lakosságot, hogy az idei télen senkinek sem kell fáznia, a gáztárolók 90 százalékra töltöttek, ennyi fűtőanyag elegendő az egész évadra. Leonore Gewessler energiaügyi miniszter is megszólalt:
újra bebizonyosodott, hogy Oroszország nem megbízható partner. Ha nem szállítanak többet, akkor nem is leszünk zsarolhatóak.
Az OMV tavaly januárban fordult a nemzetközi kereskedelmi kamara párizsi döntőbíróságához kártérítési kérelemmel, a 2022-es év orosz gázszállításainak szakadozása, illetve a németországi export 2022. szeptemberi teljes leállása miatt. A per idén november 13-án zárult, a bíróság 230 millió eurót ítélt meg az osztrákoknak.
A Gazprom azonban nem fogadta el a döntést, arra hivatkozva, hogy a két évvel ezelőtti szállítási anomáliák rajta kívül álló, objektív okok miatt történtek: teljesen leállt a gázexport a Jamal vezetéken, mert a lengyelek nem voltak hajlandók áttérni a rubelfizetésre, s mert felrobbant a Balti-tenger mélyén futó Északi Áramlat vezeték. Az osztrákok közölték, hogy a kártérítési pénzből fogják levonni a gázszállítások költségét, azaz friss pénzeket nem folyósítanak.
Számoltak azzal, hogy az orosz fél nem fogadja majd el ezt a megoldást, a Gazprom 2022-ben a bolgárokat is megbüntette, elszámolási vita miatt. De arról is tudomást szereztek, hogy Bulgária mindmáig részesül az orosz gázból, mert a Gazpromnak szüksége van a bevételre.
Az OMV a várható leállás előtt, októberben még nagy mennyiségű orosz földgázt “nyúlt le”, készülve a szűkös időkre. Ami nem csupán az alpesi ország ellátására vonatkozik, hanem Németországéra is, ahová 2022 vége óta már nem megy orosz gáz. Legalábbis nem közvetlenül, hanem Ausztria közbeiktatásával. Maga Alfred Stern, az OMV vezére árulta el a német Süddeutsche Zeitungnak, hogy cégének két szerződése volt a Gazprommal, egy Ausztriára, egy pedig Németországra. Összesen 100 terrawattóra mennyiségben.
Tény, hogy az OMV az orosz bejelentés óta egy csepp földgázt sem kapott, de az orosz vállalat továbbra is szállít a szlovák határ közelében lévő osztrák, baumgarteni gyűjtőállomásnak, ahonnan további országok, Németország, Olaszország felé megy a gáz. S az osztrák gáztőzsdének is küldenek, ahonnan, számos egyéb vállalkozás mellett, az OMV is vásárol. A nemzetközi piacon nincs egységes megjelölése annak, hogy a földgáz molekulái honnan, kitől származnak, így az OMV is csak gyanítja, hogy az Ukrajnán, Szlovákián át érkező mennyiséget Oroszországban adták fel.
Ausztriát az EU rendszeresen bírálta, mert – a tagországok többségével ellentétben – nem csökkentette orosz gázvásárlásait, fogyasztásának 80 százalékát eleddig onnan elégítette ki. Amikor 2022-ben az uniós országok többsége Ukrajna megtámadásakor leállt az orosz gáz fogadásával, az OMV élete egyik legjobb üzletét kötötte: 1000 köbméter orosz gázért 300-400 dollárt fizetett, miközben a piacon 1000 dollár fölé kúsztak az árak.
A semleges ország mindmáig az orosz gázra esküszik olcsósága, megbízható szállítása miatt, de brüsszeli nyomás alatt nekilátott alternatív források keresésének is. Az energiavállalat irányítója már a nyáron bejelentette, hogy képes ellátni az országot gázzal az orosz szállítások nélkül is. Az OMV-nak vannak saját gázmezői Norvégiában, 700 méterrel a tenger alatt, szállítási szerződése Algériával, cseppfolyós gázhoz jut hajón, amely Németországon, Itálián keresztül jut Ausztriába.
November 18-án pedig megérkezett a Fekete-tengerre a 4 milliárd euró költségű, Deep Neptun projekt keretében a Transocean Barents nevű tengeri fúrótorony, amelynek segítségével 2027-ben már termelne a 100 milliárd köbméteres készletből, közösen a felerészben tulajdonos Romgazzal. Az OMV gáz után kutat Ausztriában is, legutóbb augusztusban talált 30-40 millió barrel olajegyenértékesnek megfelelő gázra.
A kancellári nyugtatgatások ellenére éles viták folytak a bécsi parlamentben a gázstopról. Herbert Kickl, a szeptember végi választásokon győztes szélsőjobboldali Szabadságpárt vezetője azt hányta a néppárti Karl Nehammer kancellár szemére, hogy ukrajnai politikájával csalódást okozott Moszkvának, amely már nem hisz az osztrák semlegességnek.
Ez a felszín, alatta viszont az osztrákok keresik a lehetőségét annak, hogy kiugorjanak a 2040-ig szóló szerződésből. A 2018-ban született Gazprom–OMV-megállapodás ugyanis arra kényszeríti Ausztriát, hogy a megadott időpontig akkor is fizessen, ha nem vesz gázt. Jogászokból álló bizottság, élén az osztrák legfelsőbb bíróság volt elnökével, július eleje óta mindmáig vizsgálja, hogy milyen kifogásokkal szállhatna ki az országot megbéklyózó szerződésből. Vélhetően ennek megakadályozására küld továbbra is gázt a Gazprom Baumgartenbe.
–
A hvg360 tartalma, így a fenti cikk is olyan érték, amely nem jöhetett volna létre a te előfizetésed nélkül. Ha tetszett az írásunk, akkor oszd meg a minőségi újságírás élményét szeretteiddel is, és ajándékozz hvg360-előfizetést.