Össznépi idegbaj kölcsönös nyomasztással
Tervezni, csökkenteni az elvárásokat, elengedni, nemet mondani. Így summázható, miként lehet elkerülni, hogy átcsapjanak a fejünk felett a hullámok a karácsonyi készülődés idején. De miért olyan nagy a stressz decemberben? Mi a titka a karácsonyi asszertív kommunikációnak otthon és a munkahelyen?
A decemberi stressz háttere és a megküzdési technikák
A legnagyobb családi, közösségi ünnep, ugyanakkor az év legstresszesebb hónapja. Decembernek ez a paradoxona nem véletlenül nyomaszt sokakat, hiszen ilyenkor a legtöbb munkahelyen megnő a terhelés (rövidebb idő alatt kell sokszor többet teljesíteni), fel kell készülni a családi karácsonyra (ajándékok beszerzésével, takarítással, vásárlással) és a szokásosnál több a találkozó is (céges bulik, iskolai ünnepélyek, rokonlátogatások). Ráadásul a rengeteg teendő, rohangálás miatt – legalábbis az ünnepek előtti hetekben – kevesebb idő jut a pihentető regenerálódásra, amire pedig a legrövidebb nappalok időszakában még nagyobb szükségünk lenne, mint általában.
Hogy utána jó legyen
Olyan ez egyébként, mint amikor év közben szabadságra akarunk menni, de előtte még mindent el kell végezni, hogy nyugodtan pihenhessünk, hogy „utána jó legyen”, csakhogy karácsonykor egyrészt több az elvégzendő feladat, másrészt sok-sok millió ember egyszerre törekszik erre, ezért alakul ki ez az „össznépi idegbaj”, amikor mindenki egyszerre akar lezárni, felkészülni – foglalja össze Bőhm Kornél kommunikációs tanácsadó. Ráadásul a munkahelyen egymással együttműködő felek – például a cégvezetés, a könyvelő, a munkatársak – kölcsönösen nyomasztják egymást is, hiszen egymástól várják gyorsan az utolsó simításokat, ők is csak akkor tudják befejezni, ha a másik is leadta, elvégezte, túl van rajta.
Bőhm Kornél
kommunikációs szakértő, kríziskommunikációs tanácsadó
És akkor még nem is beszéltünk a kimondott, kimondatlan társadalmi elvárásokról, hogy „illik az ünnepeket szépen csinálni”. Akárhogyan is, a terhelés mindenképpen többszörös, és mindenkinek nyomasztó lehet, hogy teljesíteni „kell”, mert párhuzamosan kell megfelelni a társadalmi, a munkahelyi, a családi, sőt az anyagi jellegű elvárásoknak. Hiszen ez egy kimondottan drága hónap, és sokakat nyomaszthat, hogy nem tud a saját (és mások) igényeinek megfelelő ünnepi körülményeket – az ajándékoktól a vacsorá(ko)n és díszítésen át az utazásokig – teremteni.