A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

7 perc

2025.01.06. 05:30

2025.01.06. 08:07

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?

Rossz évet zárt a Fidesz 2024-ben, és a következő hónapok is nehéznek ígérkeznek számára: a biztos szavazók körében a februári kegyelembotrány óta 15 százalékkal csökkent a kormánypárt támogatottsága, az előrejelzések alapján pedig szinte biztosra vehető, hogy az új év első felében sem oldódnak meg az ország gazdasági problémái. Márpedig van belőlük bőven. Palócz Éva, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet vezérigazgatója szerint 

az uniós források elapadása már 2024-ben is éreztette hatását, és ez várhatóan visszafogja a 2025-ös növekedést is.” 

Orbán Viktor miniszterelnök optimistábban látja a jövőt, sőt a 2025-ös évvel kapcsolatos várakozásait egyenesen fantasztikusnak nevezte. A kormány 3-4 százalékos növekedésre számít, de a gazdasági szakértők szerint valószínűbb, hogy ez ennél kisebb lesz, ráadásul legkorábban a harmadik negyedévben kezdődhet érdemi javulás a mutatókban. „Addig pedig csak stagnálás vagy nagyon enyhe emelkedés várható, igaz, a munkanélküliség is alacsony szinten marad” – mondja Palócz.

A gazdaság teljesítménye nemcsak az általános közhangulat miatt fontos, hanem a választás előtti kampány szempontjából is. Ugyan a napokban élénk közéleti-politikai témává vált az idénre előrehozott választás – amit a kormányzat és a Fidesz cáfol, de Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc is követel –, a legvalószínűbb, hogy nem hozzák előre a voksolást, így az a szokott rendben, 2026 tavaszán lesz.

Bejön-e Magyar Péter húzása: lesz idén parlamenti választás, vagy csak 2026-ban, esetleg még később?

Előbb csak feltételezés volt, hogy a kormány előrehozná a következő választást, majd Magyar Péter már követelte is ezt Orbántól, sőt, egyből kampányüzemmódot hirdetett. A kormányzat cáfol, de vajon milyen lehetőségei vannak, ha meggondolná magát? És érdeke lenne ilyet tenni?

És azt is valamennyire biztosra lehet venni, ahogy az előző választás előtt, most is valamilyen osztogatással próbálja bebiztosítani a győzelmét a Fidesz. Emlékezetes, a 2022-es választás előtt is több mint ezer milliárd forintot fordított erre a kormány: kaptak teljes évre szóló szja-visszatérítést a családosok, előrehozták az akkor még csak részleges 13. havi nyugdíj kifizetését, hathavi fegyverpénz ütötte a rendvédelemben dolgozók markát, a vállalkozásokat pedig olcsó hitellel segítették. Az áldásból szinte csak a legalsó rétegek maradtak ki, rajtuk kívül talán csak a 25 év feletti aktív egyedülállóknak, valamint az élettársi viszonyban élő gyermektelen felnőtteknek nem jutott semmilyen kedvezmény. Nem is maradt el az eredmény:  

az osztogatás és a 2022-es választás előtt másfél hónappal kitört ukrajnai háború – pontosabban az eszkalációval való riogatás – újabb kétharmadot hozott a Fidesznek. 

„Az idei költségvetésben viszont nincs meg a fedezete egy ehhez hasonló költekezésnek” – mondja Ranschburg Zoltán, a Republikon Intézet vezető elemzője. Szerinte ennek ellenére biztosan lesz valamilyen népszerűség-növelést célzó kiadás, de ennek időzítése inkább csak a 2025 végén vagy 2026 elején várható.