Helykihasználásból és termelékenységből jeles, energiafelhasználásból elégtelen: kinek éri meg a vertikális növénytermesztés?
A mikrozöldségeket mesterséges forrásokból tápláló beltéri üzemekbe már sok pénzt fektettek. A technológia egyelőre sokba kerül, de a klímaválság kikényszerítheti a folytatást.
Szlavkovits Rita
Részben képes kiváltani a természeti erőforrásokat a minden elemében ellenőrzött, szabályozott beltéri növénytermesztés. Bizonyos mikrozöldségek termesztése teljesen, gazdaságosan tető alá vihető. Az amerikai, európai, japán és szingapúri emeletes növénygyárakban jobbára e növényeket termesztik. A klímaváltozás, a megművelt termőföld radikális csökkenése, a népesség dinamikus növekedése egyre indokoltabbá teszi, hogy a függőleges terjeszkedésű, beltéren, talaj nélkül, mesterséges forrásokból növekedő növények termesztése elterjedjen.
Fenntartható fejlődés
A cikk a Fenntartható fejlődés 2025 című magazinban jelent meg először. A kiadványnak a hvg360-on megjelent cikkeit itt találja. A magazin itt rendelhető meg.
A kontrollált körülmények közötti beltéri termesztésnek nagy az energiaigénye, a 2022-es globális energiasokk miatt több vertikális farmban utazó cég bedobta a törülközőt. A több európai telephelyet üzemeltető Infarm jobbára technológiai szolgáltatásokra váltott. A Hollandiában élő Mészáros Dávid, a Smartkas alapítója is nagy lendülettel vágott bele a vertikális növénytermesztésbe, az ország legnagyobb vertikális farmját hozta létre, majd 2022-ben itthon is alapított egy céget, de most csend van a tervek körül. Ázsiában és az Egyesült Államokban azonban a válságos idők ellenére is terjeszkednek a vertikális agrocégek.
A Hollandiában bejegyzett Smartkas alapítója, Mészáros Dávid magyarországi céget alapított a projektre.
Igény volna a technológiára, hiszen a forróság, a szárazság egyre több növényi kultúrát kezd ki, ám bármennyire kecsegtető, irtózatosan sokba kerül az áramot zabáló rendszer.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.