A Rolls-Royce kis atomerőművei megelőzhetik a paksi bővítést, hogy kiszolgálják Orbánék energiafaló iparát 

6 perc

2025.02.03. 12:57

2025.02.03. 14:13

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Barátságért orosz kitüntetés birtokosaként jócskán hajtja a Paks II. beruházást, de mintha annak elhúzódására is készülne. A múlt héten Londonban moduláris atomerőművek majdani megrendeléséről tárgyalt brit partnerével. Bár a Rolls-Royce még egy ilyet sem gyártott, megeshet, hogy képes megelőzni a fix áras szerződésből nemrég kihátrált Roszatomot.  

Az oroszok és – újabban – a franciák mellett a kormány még egy „stratégiai partnert” talált a nukleáris energia területén, mégpedig az ugyancsak atomnagyhatalom Nagy-Britanniát. Némileg bombasztikus címekkel tálalták a hírportálok, hogy Szijjártó Péter külgazdasági tárcavezető minapi bejelentkezése szerint Magyarország is partner lesz a kis méretű nukleáris erőművek, az úgynevezett moduláris reaktorok fejlesztésében. 

Magyar-brit nukleáris együttműködésre korábban is volt példa, a paksi atomerőmű vizsgálta, használhatók-e a brit állami British Nuclear Fuel Ltd. fűtőelemei az orosz kazetták helyett. A próbára az ugyanilyen típusú finnországi loviisai erőműben került sor, de ezt nem követte megrendelés, mert az oroszokénál olcsóbb forrás nem létezik. (Paks II. esetében a majdani üzemelésnek csak az első tíz éve után lehet nem orosz fűtőelemet használni – garanciális, jótállási okokból.) 

Facebook-posztjában a miniszter nem részletezte a partnerség mibenlétét, de aligha a reaktorfejlesztéshez lenne szükség a magyar szaktudásra, annál is kevésbé, mert az általa említett Rolls-Royce (RR) már a reaktor engedélyezésének előrehaladott szakaszánál tart. A miniszter szavai szerint „stratégiai együttműködést indítunk annak érdekében, hogy ezek a kis moduláris atomreaktorok minél előbb használhatók legyenek az energiaellátás biztosítása terén, és Magyarország készen áll ezen nukleáris technológia fejlesztésében való részvételre, majd annak használatára”. 

Reálisan tehát ez utóbbi lehet a lényeg, majdani piacként számíthat Magyarországra a Rolls-Royce, illetve a fejlesztést anyagilag is támogató brit kormány. Itthon pedig ezek a reaktorok – Szijjártó szavaival élve – futballpályányi területen, egy-két-három évnyi beruházással tudnák biztosítani egy-egy település vagy egy-egy nagyobb gyár energiaellátását. Kérdés persze, hogy a helyi lakosok vagy a környezetvédők mit szólnak majd ehhez, de ettől függetlenül is három évnél rövidebb engedélyezésben és kivitelezésben reménykedni puszta illúzió.