Nemcsak Mini-Dubajt hozhatnak az arabok Magyarországra, de fegyvereket is
Nem érti, hogy a kormány miért kötött védelmi megállapodást az Emírségekkel? Nincs egyedül, mi se. Viszont itt van minden, amit tudni lehet az üzletről és az olajmonarchia fejlődő hadiiparáról.
A Mini-Dubaj mellék- vagy vakvágányán Magyarország és az Egyesült Arab Emírségek közti gazdasági, energetikai, pénzügyi, technológiai együttműködés előmozdításán is ügyködik a kormány, ám a védelmi területen konkrét fejlemények is történtek.
Január végén először tett hivatalos látogatást Magyarország miniszterelnöke az Egyesült Arab Emírségekben, és magával vitte két miniszterét is. Orbán Viktorral tartott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és több üzletember is, köztük Jászai Gellért, a 4iG elnöke.
A kezdeti közlemények arról szóltak, hogy miután megszületett minden megállapodás annak érdekében, hogy létrejöhessen a Mini-Dubaj városrész Budapesten, most „új területekre is kiterjeszthetjük az együttműködést”, mondta Szijjártó. A miniszter ekkor úgy fogalmazott, hogy „Abu-Dzabiban a két ország védelmi ipari együttműködési megállapodást is alá fog írni, ugyanis az Egyesült Arab Emírségek nagyon jelentős erőfeszítéseket tesz védelmi iparának innovációja és fejlesztése érdekében”.
A sejtelmes megjegyzést néhány napig értelmezhette úgy a magyar közvélemény, hogy az ambiciózus fejlesztési fázisban lévő magyar hadiipar és védelmi kutatás-fejlesztés számára fog profitábilis lehetőség kínálkozni az araboknál.
Mint korábban a HVG írta, a magyar hadiipari szektor szakértői előrejelzések szerint akkor lesz hosszú távon rentábilis ágazat, amennyiben a Magyar Honvédség (MH) igényeinek kielégítése után lesz piaca az exportnak. Ebből a szempontból logikus döntésnek tűnik a potenciális partnerek keresése (akár a rákosrendezői terület átadásáért cserébe?), ám néhány nappal később kiderült, hogy nem feltétlenül ilyen irányú üzletről van szó.
A magyar kormánytagok látogatása utáni közlemények már pontosabb információt tartalmaznak és kiderült, hogy Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter védelmi együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá az EDGE Group hadiipari vállalattal védelmi innováció és a kutatás-fejlesztés terén. „Az emírségekbeli EDGE Group számos olyan fejlett védelmi megoldással rendelkezik, amely hozzájárulhat Magyarország stratégiai célkitűzéseinek és védelmi szükségleteinek támogatásához” – mondta a honvédelmi miniszter.
Ezt követően kifejtette, hogy a szándéknyilatkozat megerősítette a kétoldalú kapcsolatokat és fokozta az együttműködést a szektorban, majd utalt rá, hogy erről már 2024 áprilisában tárgyaltak Emírségek miniszterével. A megkezdett együttműködést, most az DGE Grouppal, „a világ egyik vezető hadiipari vállalatával” fűzik szorosabbra – mondta.
A szándéknyilatkozat aláírása mellett az is kiderült, hogy Szalay-Bobrovniczky Kristóf „új, Caracal mesterlövészpuskák” vásárlásában állapodott meg EDGE Grouppal.
Indoklásként annyit lehetett megtudni, hogy a miniszter az arab hadiipari vállalatot a világ egyik vezető cégének tartja a szektorban és hogy az Egyesült Arab Emírségek aktív szerepet vállal biztonsági együttműködésekben, beleértve a Száhel-térséget. „A régió stabilitásának fontosságát Magyarországhoz hasonlóan nagyra értékeli, ezért célja, hogy támogassa a helyi kormányokat a terrorizmus és más biztonsági kihívások elleni küzdelemben” – mondta a honvédelmi miniszter.
Mi az az EDGE Group?
Aligha kell meglepődnie annak, aki még nem hallott az arab hadiipari vállalatról, annak ellenére, hogy a Szalay-Bobrovniczky a „világ egyik vezető hadiipari vállalatának” nevezte. EDGE Group egy állami tulajdonú védelmi konglomerátum, 2019-ben alapították több, már létező arab vállalat beolvasztásával, tehát a konszolidáció nem egészen hatéves múltra tekint vissza. A termékpalettája kézi lőfegyverektől kezdve kibervédelmen és rakétákon át hajókig és repülő eszközökig szinte mindent lefed.
Az EDGE és termékei termékei több országban, még Európában is jelen vannak, és „a cég számos nemzeti védelmi céget konszolidált, és vegyesvállalatokat hozott létre nemzetközi cégekkel a helyi termelés fellendítése a nyugati termékektől való függőség csökkentéséért, valamint a nyugati termékekkel való jobb versenyzés érdekében” – mondta a vállalat vezérigazgatója egy decemberi közleményében.