A spekulánsok ugyan leszálltak a forintról, de Orbán jóslata óta is csak gyengül az árfolyam

3 perc

2025.02.20. 11:00

2025.02.20. 11:00

Az ukrajnai tűzszünet növekvő esélye és a bebetonozott magas alapkamat is támogatja a forintot. Ha nem lesz béke, jókora gyengülés jöhet, ha lesz, egy ideig 400 alatt maradhat az árfolyam.

„Ennyit jelent a béke, a békének gazdasági előnyei is vannak” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a közösségi oldalára föltöltött videóban, miután szemrevételezte a forint árfolyamát és a földgáz tőzsdei árát. Valójában a forint árfolyama aligha csak az ukrajnai béke ígéretének köszönhetően van jó formában, az erősödés kisebb-nagyobb döccenőkkel már az év eleje óta tart.

Január 6-án több mint 416 forintot kellett adni egy euróért, a miniszterelnöki nyilatkozat pillanatában 402-t. A januárig tartó gyengülés tavaly ősszel, Donald Trump megválasztása után kezdődött, addig az árfolyam 390 körül ingadozott.

Ami azt illeti, az árfolyamerősödés épp a miniszterelnöki nyilatkozat után torpant meg, illetve tört meg valamelyest.

Az euróval szembeni árfolyam február 18-án 401 alatt is járt, aztán gyengülni kezdett, február 19-én 403 fölé is benézett. Cikkünk megjelenésének pillanatában, február 20-án 402 fölött ingadozik.

A forint erősödése felett érzett örömöt némileg beárnyékolja, hogy a reméltnél sokkal magasabb hazai (és a vártnál valamivel rosszabb amerikai) inflációs adat is szerepet játszik benne. A pénzromlás üteme Magyarországon januárban 5,5 százalékra gyorsult (az USA-ban 3 százalékra), emiatt valószínűtlenné vált, hogy a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának idén lesz még egyáltalán bármi mozgástere az alapkamat csökkentésére. Ha lesz, legfeljebb valamikor az év végén, addig marad a ráta a jelenlegi 6,5 százalékos szinten.