Drága és silány élelmiszereket hoz Magyarországra Trump vámháborúja

Ha minden rosszul sül el, akkor a következő években Keletről és Nyugatról is ömölhet a dömpingáru Magyarországra. Donald Trump világgazdaságot felforgató politikájának egyetlen célja, hogy még több erőforrást koncentráljon amerikai kézbe, pedig az USA már így is globális gabonakereskedelem több mint felét uralja. A helyzet odáig fajulhat, hogy néhány menedzser döntheti el a világ sorsát.

Drága és silány élelmiszereket hoz Magyarországra Trump vámháborúja

Évezredek óta az időjárás jelentette a legnagyobb bizonytalanságot az agrártermelők számára, manapság azonban már Donald Trump amerikai elnök az, aki teljesen kiszámíthatatlanná tette, mit hoz a holnap. Erre éppen azok a farmerek panaszkodtak az Egyesült Államokban, akik a republikánusok egyik legfontosabb választói bázisának számítanak. A bizonytalanság nem korlátozódik azonban az Egyesült Államokra, már csak azért sem, mert éppen Trump hektikus vámintézkedései a legfőbb okai az instabilitásnak, és miután az USA az egyik legnagyobb agrárexportőr, így döntései a világon mindenütt, vagyis Magyarországon is befolyásolják az árakat és a piaci lehetőségeket.

Nagyban hatással van a magyarországi gabona- és egyéb élelmiszerárakra mindaz, ami most az amerikai elnök új politikája miatt történik – mondta Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkárhelyettese a HVG-nek. Az egyik ok a vámtarifák belengetett emelése. Trump a hivatalba lépése után Kanadára és Mexikóra azonnal kivetette a 25 százalékos pótvámot, majd azzal a lendülettel fel is függesztette azokat, a kínai árukat pedig egyelőre 10 százalékos pótvámmal sújtja. Fenyegetések az Európai Unióval szemben is elhangoznak, de gyakorlati lépés még nem történt, Trump ígérete szerint áprilisig véglegesítik a döntést.

A magyar autóipar is földbe állhat, ha tényleg berobban Trump vámháborúja

Sorra veti ki a kereskedelmi védővámokat az amerikai elnök, kedden az acél- és az alumínium importjának extrasarcát jelentette be, de ehhez csapva belengette, hogy hasonló pluszterhekre számíthatnak az USA gyógyszer- és autóipari partnerei is. Utóbbiak között az egyik legjelentősebb Németország, és Donald Trump egy friss nyilatkozatában külön ki is pécézte a legnagyobb német autógyártókat, kétséget sem hagyva a következő célpontjai felől.

Nem kedvez a kiszámíthatóságnak az amerikai elnöknek az az intézkedése sem, amellyel felfüggesztette az állami támogatásokat az Egyesült Államokon kívül és belül egyaránt, beleértve a USAID szervezet által kiközvetített segélyprogramokat is. Az afrikai vagy délkelet-ázsiai szegény országokba az amerikai farmerek terményeit és termékeit vitték ki, amelyekről most a washingtoni kormány hirtelen lemond.

Földmunkák Oroszországban
Profimedia

Hasonlóan riasztó fejlemény az amerikai farmerek számára, hogy a szociális támogatások jövője is bizonytalanná vált: a rászorulóknak eddig élelmiszerjegyekben juttatták el a dotációt, és több tízmillió amerikai ezekkel a jegyekkel fizetett a farmereknek és a kiskereskedőknek az árujukért. A csökkenő kereslet csődbe viheti a gazdákat – panaszolják most az amerikai agrárszervezetek.

Ha erre a sokkra még rárakódnak a vámok is, menthetetlenül láncreakció indul el.

A világpiaci árak emelkednek, és miután a magyar gabonaárak is ahhoz kötődnek, Magyarország is óhatatlanul megérzi majd a Trump-hatást. A gabona drágulása a takarmányárakat is megemeli, ami sarokba szorítja az állattenyésztőket: a magas takarmányárak mellett nem éri meg az állattartás, ha pedig kevesebb állatot vágnak, akkor egekbe szökik a hús ára is.

Néhány menedzser dönthetné el a világ sorsát

Amikor az amerikai elnök ismertette tervezett kereskedelmi lépéseit, egészen meggyőző számokkal operált. Arra hivatkozott, hogy miközben az Egyesült Államok a mezőgazdasági termékekre mindössze 5 százalékos vámtarifát alkalmaz, addig például India 39 százalékon tartja a kedvezményesnek mondott vámjait.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.