A falvak „identitását védi” a kormány, miközben elvett még egy fontos jogot az önkormányzatoktól
Bár a települési önkormányzatok nem kérték, és szükségük sincs erre, a kormány az ingatlan-adásvételek korlátozhatóságával biztosítaná „önvédelmi” képességüket. A Fidesz 15 éve rombolja az önkormányzatiságot, a jogkörök és források visszaadása nincs terítéken.
A kezdeményezés a kormány részéről rendkívül álságos, a Fidesz ugyanis 2010 óta aktívan dolgozik az önkormányzatiság kiüresítésén, vagyis az aktuális retorika szókészletét használva éppen azon,
hogy a településeknek minél kevesebb joguk és módjuk legyen az „önrendelkezéshez”, az „önvédelemhez”.
A Fidesz számtalan funkciót vont el az önkormányzatoktól (iskolák és egészségügyi intézmények üzemeltetése, hogy csak a legnagyobbakat említsük). Ezzel párhuzamosan pedig bevételi forrásokat is elvett. A legnagyobb érvágást a személyi jövedelemadó (szja) helyben maradó részének elvétele jelentette, ebből a forrásból 2010-ben 681 milliárd forint folyt be az önkormányzatokhoz.
Sőt, az önkormányzatok kormányzati engedély nélkül kötelezettségeket sem vállalhatnak, vagyis nem vehetnek fel hiteleket. A központosításra ugyanis az önkormányzatok eladósodottságára hivatkozva került sor. A második Orbán-kormány (vagyis az államháztartás kormány alá tartozó központi alrendszere) 2012 és 2014 között több körben 1300 milliárd forint adósságot vett át az önkormányzatoktól.
Ami az önkormányzatok anyagi helyzetét illeti, 2010-2011-ben az államháztartás önkormányzati alrendszere nagyjából évi 3,2 ezer milliárd forint kiadás mellett működött. Az idei évben a költségvetési törvény szerint az alrendszer 4,5 ezer milliárd forint kiadással fog működni várhatóan. Erre szokták a kormányzati politikusok azt mondani, hogy az önkormányzatok több pénzből gazdálkodnak – ami számszerűen igaz, de tegyük mellé, hogy a kormány alá tartozó központi alrendszer kiadási összege ugyanezen az időtávon 8,8 ezer milliárd forintról közel 31 ezer milliárd forintra nőtt.
Vitathatatlan, hogy 2010 előtt sok önkormányzat rendkívüli mértékben eladósodott. Ezzel együtt
pénzügyi önállóság nélkül bármiféle „önrendelkezés” nehezen értelmezhető.
Az önkormányzatok mellett az OTP Bank és az MBH Bank lehet a legnagyobb vesztese annak az új kormányzati ötletnek, amely szerint a településeknek a Magyar Államkincstárnál kell majd tartaniuk a pénzük nagy részét. A bankok 900-1000 milliárd forintnyi bankbetétet veszíthetnek el, emiatt viszont az önkormányzatoknak is drágulhat a bankolás.
A kormány az önkormányzatok pénzügyi kivéreztetésével párhuzamosan adminisztratív funkciókat is elvont, a településkép, népességszabályozás tekintetében a legfontosabbak az építési hatósági jogkörök.
Az ingatlanok adásvételét tennék korlátozhatóvá
Nem egészen világos, hogy a kormány(fő)nek miért épp most jutott eszébe, hogy a települések „önrendelkezési” lehetőségeit javítani kellene, mindenesetre a fent vázolt szűkítések enyhítéséről nincs szó – vagyis az önkormányzatok nem kapnak vissza funkciókat, jogköröket, nem lesz több pénzük ahhoz, hogy „önrendelkezhessenek”.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.