4iG Nyrt.
4iG Nyrt.
Tetszett a cikk?

Hamarosan valódi vízválasztóhoz érkezik a hazai agrárium, egyre nagyobb a jelentősége a termőhelyi adottságokat és a piaci igényeket maximálisan figyelembe vevő, adatalapú gazdálkodói döntéseknek.

Kihívások kora

A digitalizáció egyszerre kényszer és lehetőség. Egyrészt a túlélés záloga a gyors, adekvát alkalmazkodás a folyton változó körülményekhez, másrészt a korszerű munkakörülmények, az automatizáció és robotizáció valódi, XXI. századi high-tech ágazattá változtatják a mezőgazdálkodást.

A szélsőségessé váló időjárás, a gyorsan átalakuló fogyasztói szokások, a hektikus politikai és gazdasági környezet alapjaiban érinti a mezőgazdasági ágazat eredményességét. Egyre nyilvánvalóbb, hogy Magyarország a gabona, takarmány- és olajnövények tömegtermelésére építő piacfoglalással nem tud versenyezni. Az élelmiszer-önellátás biztonságának és az ágazat nemzetgazdasági szinten is jelentős jövedelemtermelő képességének fenntartásához a piaci igényeknek és az üzemi adottságoknak leginkább megfelelő árut kell előállítani.

Szélesedő termelési portfólió mellett csak költség-, élőmunka- és környezetkímélő technológia, a gazdasági és ökológiai fenntarthatóság, az élelmiszer-biztonság és a nyomon követhetőség szempontjait maximálisan figyelembe vevő megoldások segítségével lehet eredményesnek lenni.

Technológiai jövőkép

A „hálózatba kapcsolt gazdaságok” (connected farms) nagy mennyiségű adat összegyűjtésén, összehangolásán és elemzésén alapulnak. A gazdaságokban és a szántóföldeken IoT-eszközök és -érzékelők, drónok és autonóm munkagépek, agribotok tömegei jelennek meg, amelyek éjjel-nappal csökkenő költségek, működési erőforrások és a munkaidő drasztikus megtakarítása mellett szolgálják a gazdasági és ökológiai értelemben is fenntartható termelést.

Hangtalan, önjáró gépek járják a vidéket földön, vízen, levegőben. Adatot gyűjtenek, térképeznek, elemeznek. Önálló döntésük alapján a beazonosított, eltérő termőképességű területfoltokra kalkulált mennyiségű és minőségű vetőmagot, tápanyagot, növényvédőszert juttatnak ki, takarékosan öntöznek, vegyszermentesen, lézerrel végzik a gyommentesítést, felmérik a várható termésmennyiséget, és ideális időpontban takarítják be a terményt. A szállítás, feldolgozás minden folyamata automatizált, az emberi munkaerő a felügyelet, a karbantartás, az irányítás és a fejlesztés feladataira koncentrálható.

Kulcsszó: rendszerben gondolkodás

A 4iG informatikai megoldása az ökológiai és gazdálkodási komplexitást modellezi. Lépésről lépésre, úgy építkeznek, hogy az egyes rendszerelemek (meteorológiai-, talaj- és növényszenzorok, automata csapdák, műholdas vagy drónos térképadatok, munkagépekről származó adatok, a tevékenységeket rögzítő táblatörzskönyvadatok) integrálhatók, egymással térben és időben megfeleltethetők legyenek. Egy modern technológiai platformtól elvárás, hogy lehetővé tegye szinte bármilyen funkciójú szoftver (terepi adatgyűjtés, precíziós műveletirányítás, üzemirányítás, ügyfélkezelés, logisztikai megoldás, adatelemzés vagy üzleti adatok, kimutatások előállítása) összekapcsolását gyorsan, egyszerűen és a megrendelő igényeinek megfelelően.

A megoldás alapja egy felhőalapú ökoszisztéma, amely az adatgyűjtés, -elemzés és -megjelenítés legmodernebb technológiáit kínálja felhasználóbarát felülettel. A rendszer óriási előnye, hogy valós idejű szenzoros adatokat kombinál historikus adatsorokkal és műholdas térképekkel. Az adatokat mesterséges intelligencia elemzi, és folyamatos előrejelzést ad a tápanyag- és vízutánpótlás,  permetezés szükségességére: mikor, miből és mennyit, hová kell kijuttatni?

Az intelligens eszközök és érzékelők azonban óriási erőforrásokat és adatsebességet igényelnek. Ha több eszköz és adat áll rendelkezésre, még egyes 4G hálózatoknak is nehéz lehet megbirkózni vele. Az 5G technológia azonban nagy sebességű kommunikációt biztosít ezen érzékelők és eszközök között, így a precíziós mezőgazdaság elterjedésének vízválasztója lehet.

Integrált megoldások kora

A 4iG Nyrt. Magyarország és a Nyugat-Balkán vezető távközlési és IT-csoportja, a tudásalapú, digitális gazdaság egyik vezető vállalata. Távközlési kapacitását felhőszolgáltatással összekapcsolva a terepi adatgyűjtés támogatástól az adatforgalmazáson keresztül az adatfeldolgozásig, mesterségesintelligencia-alapú adatelemzésig és adatmegjelenítésig a mezőgazdaság digitalizációjának minden fázisát képes támogatni.

A vállalat vertikális megoldásai a teljes IT-életciklust képesek lefedni az infrastruktúra-üzemeltetéstől a kiberbiztonsággal kapcsolatos feladatokig. Platform- és gyártófüggetlen, teljes körű informatikai termék- és szolgáltatásportfóliójuk kialakításánál kiemelt figyelmet fordítanak a tipikusan több telephelyes szervezetek szükségleteire.

A 4iG innovatív szolgáltatásai, a felhőmegoldások és a rugalmas, kapacitásszükségletekhez igazodó virtualizációs megoldások hozzájárulnak partnereik és megrendelőik fenntartható működéséhez is.

Informatikai szempontból a feladat: adatgyűjtés, rendszerezés, validáció, adatintegráció, elemzés, vizualizáció. Gazdálkodói szempontból: tanulás, alkalmazkodás, hatékonyságra, precíz gazdálkodásra törekvés.



A tartalom a 4iG Group megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.