Még mindig megéri a céges életbiztosítás?
Az utóbbi években kialakult munkaerőhiány miatt a cégek gyakorlatilag versenyt futnak a tehetségek toborzása és megtartása terén.
A munkáltatók a legkülönfélébb előnyökkel próbálják magukhoz csábítani a munkavállalókat: ilyen értékajánlat az alkalmazottakra kötött céges csoportos életbiztosítás is. Bár ennek adómentessége megszűnt, még mindig olyan erős vonzerőt jelenthet a munkavállalók szemében, ami miatt megéri a vállalatoknak ez az eszköz. A munkaerő-csalogató juttatásról és annak adózásáról a LifeRisk életbiztosítás szakértői adnak tájékoztatást.
A céges csoportos életbiztosítás egy olyan béren kívüli juttatás, amellyel a cég támogathatja munkavállalói és családjuk anyagi biztonságát. Ebben a kategóriában kizárólag kockázati biztosítás köthető, vagyis váratlan helyzetekben – legyen az akár haláleset, rokkantság, súlyos betegség – a munkáltató által fizetett biztosítás összegét a munkavállaló, illetve annak családja kapja meg. Akár halálesetről, akár másról van szó, ez az összeg jócskán enyhítheti a családra nehezedő pénzügyi terheket, például a kieső jövedelem pótlásával. A vállalat ezzel egyértelműen kifejezheti elkötelezettségét, gondoskodását munkavállalói felé.
Ami talán még vonzóbb ezekben a konstrukciókban a dolgozók számára, hogy baleseti és egészségbiztosítási elemekkel is bővíthetőek ezek a csomagok. Így balesetek után is térítést kapnak a kedvezményezettek, de olyan magánegészségügyi szolgáltatásokhoz is hozzáférhetnek, amelyeket más esetben nem engedhetnének meg maguknak. (Utóbbi jelentőségét mi sem mutatja jobban, mint az elmúlt évek pandémiás helyzete, amikor is egyre többen fordultak inkább magán szolgáltatókhoz a közegészségügy helyett.)
A csoportos biztosítás előnye az egyénivel szemben, hogy bár kevésbé személyre szabható, de jóval kedvezőbb díjon köthető. Mivel itt úgynevezett kockázatközösségekre kötünk biztosítást, a csoport magasabb és alacsonyabb kockázatú tagjai átlagosan kedvezőbb díjat érnek el ebben a keretben. Röviden: ugyanolyan feltételekkel lesz kedvezményezett egy huszonéves, mint egy 50-60 éves munkavállaló.
Ezzel összefüggésben ráadásul az adminisztráció és a szerződéskötés is könnyebb itt. A biztosító csoportos konstrukciónál ugyanis jóval megengedőbb a biztosítottak egészségügyi állapotával kapcsolatban. Jellemzően megelégszik egy alapvető egészségügyi kérdőív kitöltésével a mindenfajta vizsgálatok helyett.
A konstrukció rugalmasságát az is erősíti, hogy létrehozhatunk akár kisebb alcsoportokat is a biztosítottak között. Ez akkor lehet praktikus, ha szeretnénk másféle csomagot kínálni például a fizikai és az irodai dolgozóknak, vagy a vezetőknek és a kollégáknak. A fizikai dolgozóknak például szélesebb baleseti védelmet vásárolhatunk, de a menedzsmentet is kiemelhetjük nagyobb összegű biztosítással.
A cikk teljes szövegét Adózóna.hu oldalunkon olvashatja el.