Zöld tippekkel segítünk, hogy már ma fenntarthatóbban élhessen
Egy ideális világban a boltok polcairól csak olyan termékeket emelhetnénk le, amivel a lehető legkevesebbet ártunk a Földnek. De addig, amíg ez csak egy álom marad, fogyasztóként kell minél többet megtennünk a környezetvédelemért, illetve az ártalomcsökkentésért. Néhány apróság is rengeteget számít, és hamar rájöhetünk, hogy az új szokások csak elsőre tűnnek körülményesnek.
„Ha nem kezdünk el fenntarthatóbban fogyasztani, akkor nem fogjuk elérni az európai zöld megállapodás által kitűzött célokat. Ez ennyire egyszerű” – mondta nemrég Didier Reynders, az Európai Bizottság jogérvényesülésért felelős biztosa. A körforgásos gazdaság jegyében az EU arra törekszik, hogy a vásárlók könnyebben tájékozódjanak egy-egy termék várható élettartamáról: a cél, hogy minél inkább környezetbarát döntést hozhassunk. Mind a napi bevásárlásnál, mind az elektronikai termékeknél törekedhetünk a környezettudatosságra, illetve otthon szintén sokat tehetünk a Földért.
Gyűjtsük szelektíven a szemetet!
Egy összesítés alapján az Európai Unióban két és fél milliárd tonna szemetet termeltek a 2016-os évben, aminek a 8,5 százalékáért a háztartások voltak felelősek. 2018-as adatok szerint egy fő átlagosan 381 kilogramm szemetet termelt itthon, a vizsgált évet megelőzően pedig az újrahasznosított vagy komposztált hulladék aránya 35 százalék volt. Hogy egy kicsit közelebb kerüljünk a 2025-ig kitűzött 55 százalékos célhoz, már ma tehetünk egy-két lépést.
Budapest teljes területén házhoz megy a szelektív hulladékgyűjtő, így még egyszerűbb a dolgunk, csak külön zsákokba kell rendeznünk a papírszemetet, a műanyagot, fémet és az italoskartonokat (Tetra Pak). Utóbbit január elsejétől a sárga fedelű kukákba kell dobnunk. Ha külön gyűjtjük a szemetet, az már egy remek kezdet, de rá kell szoknunk, hogy a legtöbbször nem dobhatjuk ki egyből a papírt vagy a műanyagot. A tejesdobozokat vagy a konzerveket öblítsük ki, az olajos részek ne kerüljenek a többi közé: a pizzás doboz zsírfoltos alját például tépjük le a fedeléről, hogy újra lehessen hasznosítani. Ha elbizonytalanodunk, az FKF honlapján részletes leírást találunk, mi kerülhet egyes szelektív gyűjtőkbe, és mi nem. A hungarocell például a kommunális kukába való, ha pedig valami kérdéses, keressük az újrahasznosításra vonatkozó piktogramot. Sajnos nem minden csomagolóanyag szelektív, az FKF a következő műanyagokat várja a sárga hulladékgyűjtőkbe: PET (1-es kód), HDPE (2-es kód), LDPE (4-es kód), PP (5-ös kód).
A színes és fehér üveget az úgynevezett gyűjtőszigetekre tudjuk elvinni – csak Budapesten több mint százhúsz ponton adhatjuk le ezeket. Sok helyen fogadják a használt elemeket és villanykörtéket, de ha egyéb veszélyes hulladékot, nem használt elektronikai cikket halmoztunk fel, azokat hulladékudvarokba vigyük.
A zöld hulladék komposztként végzi, de ezt már mi magunk, akár lakásban is megoldhatjuk. Otthoni komposztálókkal kísérletezhetünk, hogy a konyhai szemétből beltéren legyen szerves talajkondicionáló. Ráadásul mindez szagmentesen működik a profibb szerkezetek segítségével. Ha nincs lehetőségünk otthon komposztálni, Budapesten számos közösségi komposztálót is találunk!
Kevesebb szemét, boldogabb élet
A zerowaste-mozgalom szerencsére évek óta egyre népszerűbb, és sokan a maguk módján igyekeznek minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyni maguk után. A csomagolásmentes boltok nagy segítséget nyújtanak, hogy ne vigyünk haza magunkkal fölösleges csomagolóanyagot, de ha nagyobb üzletbe látogatunk, jó, ha viszünk magunkkal saját zacskót, valamint zöldséghálót.
A környezetbarát háztartás azonban nem áll meg a konyhában és a termelői alapanyagoknál. Bátran visszanyúlhatunk nagymamáink praktikáihoz, ha tisztítószerekről van szó: az ecet, a szódabikarbóna vagy a citromsav például nem hiányozhat a polcunkról, ha elköszönnénk a megszokott tisztítómárkáktól. De ha egyelőre nem főzünk magunknak folyékony mosószert otthon, akkor is választhatunk olyan termékeket, melyek kevésbé ártanak a Földnek, vagy legalábbis újrahasznosított csomagolásban kerülnek a boltok polcaira.
Sokakat először elijeszthet, hogy a zero waste-ként árult termékek olykor a megszokott ár többszörösébe kerülnek, viszont nem mindegy, hogy egy-egy tárgyat meddig használunk. Egy fémborotvát jó eséllyel nem kell havonta cserélnünk, ahogy egy jó minőségű ruha is tovább tart a fast fashion daraboknál, de a vintage vagy használt ruhák vásárlásával is tehetünk azért, hogy egy ruhadarab ne kerüljön egy viselés után a szeméttelepre.
A zero waste nem feltétlenül ott kezdődik, hogy felvásárolunk minden környezetbarát opciót a többször használatos szívószáltól kezdve a textil uzsonnás táskáig, hanem ott, hogy először sorra vesszük, mire van tényleg szükségünk és mi található a háztartásunkban, amit fel tudunk használni. Mondjunk búcsút a fölösleges tárgyaknak, és minimalizáljuk a szükségeseket. Hasznosítsuk újra a régi műanyag dobozainkat, minél kevesebb kemikáliát tartalmazó terméket válasszunk, és a hűtőt is nézzük át. Lehetőleg ne vásároljuk túl magunkat, írjunk listát, mielőtt a boltba indulunk, és gondoljuk át, hogyan tudunk minden maradékot megmenteni. Amit pedig már nem fogyaszt el a család, azt fagyasszuk le.
Tudatosabban a Földért
Minél körültekintőbben választjuk meg az ételeinket, annál többet tehetünk a bolygónkért. Ha visszafogjuk a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását vagy éppen kevesebb gyorsételt fogyasztunk, azzal hozzájárulunk a fenntarthatóbb világhoz. Főzzünk minél többször magunknak, és csökkentsük az ebédrendelések számát: így nemcsak a pénztárcánk jár jobban, hanem azt is pontosan tudjuk, hogy mit eszünk meg.
Bár sokan nem is gondolnák, de a rossz szokásaink is ártanak a Földnek. A dohányzásról mindenkinek elsőre a vitathatatlan egészségkárosító hatása jut eszébe, pedig a környezetnek is komoly terhelést jelent, így az ártalomcsökkentés lehetőségei mellett elengedhetetlen erről is szót ejteni. Égés során a füstben rengeteg káros anyag keletkezik, ami nemcsak ránk, de a környezetünkre is hatással van. Ezen felül az eldobott csikkek hozzájárulnak a talaj és a vizek szennyezéséhez, ezért fontos, hogy semmiképpen ne dobjuk el a csikket, hanem helyezzük a kijelölt szemetesbe vagy csikkgyűjtőbe. Ma már elérhető többféle, zsebben is elférő, hordozható hamutál és csikktartó, hogy akkor se kelljen eldobni, amikor épp nincs egyetlen elérhető hamutartó sem a környéken.
A dohányosok az ártalomcsökkentés érdekében tájékozódhatnak olyan füstmentes alternatívákról, amelyeknél nem kerül égéstermék a levegőbe, a talajba és a vizekbe sem. A legjobb természetesen, ha egyáltalán nem dohányzunk, vagy ha már rászoktunk, akkor minél előbb tegyük le a cigarettát, hiszen csak így kerülhetők el teljes mértékben a dohányzás okozta ártalmak. Ha pedig valamiért nem szokunk le, akkor figyeljünk arra, hogy a csikket soha ne dobjuk el, illetve tájékozódjunk az ártalomcsökkentésről, például, hogy milyen füstmentes alternatívák léteznek. Utóbbiakkal ugyanis sokat tehetünk az ártalomcsökkentés érdekében, hiszen a jelenlegi tudományos ismeretek alapján a cigarettánál akár 70-95 százalékkal alacsonyabb károsanyag-kibocsátással járnak. Azt viszont ne felejtsük el, hogy kockázatmentességről szó sincs, hiszen a füstmentes termékek többek között nikotint tartalmaznak, ami egy erős függőséget okozó anyag, illetve megemeli a vérnyomást és a szívfrekvenciát. Azt is fontos tudni, hogy a károsanyagkibocsátás-csökkenés és az egészségkárosító hatás csökkenése közötti összefüggés mértékének megállapításához még további, hosszú távú kutatások szükségesek.
Zöldebben az utakon
Ha már ráléptünk a zöldebb és tudatosabb élethez vezető útra, valamint az ártalomcsökkentésért szintén sokat teszünk, nem árt újragondolni, hogyan jussunk el A-ból B-be a mindennapokban. Vannak helyzetek, amikor nehezen kerülhetjük ki az autós vagy éppen a repülős utazást, de sokszor pusztán megszokásból pattanunk kocsiba. Ha tehetjük, váltsunk néha biciklire, de rövidebb távokon sétálhatunk is! A hosszabb, belföldi – sőt, külföldi – utaknál pedig fontoljuk meg a vonatot.
Amikor muszáj autóba ülnünk, próbáljunk meg ne csúcsidőben a dugóban araszolni, és fontoljuk meg a telekocsizást, hogy ne egyedül üljünk az utastérben. Rengetegen vásárolnak saját autót, amit egyre kevésbé bír el a város, éppen ezért – ha nem egy sokfős családot menedzselünk – új jármű helyett adjunk esélyt a közösségi autózásnak. Aki pedig megteheti, válasszon elektromos vagy hibrid kocsit, hogy minél kevésbé terheljük a környezetet.
Mindenki a saját életéhez és lehetőségeihez mérten alakítson a szokásain. Vegyük sorra, mekkora a károsanyag-kibocsátásunk, és hol tudunk zöldebb opcióra váltani. Ha szép az idő, sétáljunk be a munkahelyünkre, a szokásos rendelés helyett csomagoljunk magunknak hetente párszor ebédet, a rossz szokásainknál legyen az ártalomcsökkentés a cél, nézzük meg, milyen szuper vonatutakon járhatjuk be Európát, illetve hogyan taníthatjuk meg a legkisebbeknek, hogy ne halmozzanak fölösleges tárgyakat, és vigyázzanak a bolygónkra. Csak egy van belőle.
Ez a tartalom társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft. A tartalom előállításában a HVG és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt, az a HVG BrandLab produkciójában készült.