Proktis-M
Proktis-M
Tetszett a cikk?

Az elmúlt időszakban sokan voltak kénytelenek otthonról dolgozni, és ez sokak egészségén maradandó nyomot hagyott – értsük ez alatt azt a kellemetlen tünetegyüttest, amelynek diagnosztizálásakor az ember szemébe mondják: ez bizony aranyér. Mihez kezdjünk, ha nem örülünk az ilyen „aranynak”?

Plusz kilók, emésztési zavarok, vércsík

„Eleinte jól éreztem magam a home office-ban. Élveztem, hogy nem kell a munkába utazgatnom és emiatt mindennap kicsípnem magam, hogy nem kellett kötelezően a kollégákkal együtt ebédeljek és hogy otthon eleve jobban tudtam koncentrálni a feladataimra. A megbetegedést megúsztam ugyan, viszont egy idő után egészen másféle tünetektől kezdtem el szenvedni. A munka és a gyerekek körüli teendők összeegyeztetése miatti extra stressztől és a következményes nasizástól állandósultak az emésztési zavaraim, a székrekedés miatti erőlködés után pedig egyre többször vettem észre piros vércsíkot a vécépapíron. Emellett sokszor volt diszkomfortérzésem is ott alul. Próbáltam időpontot szerezni szakrendelésre, de nagyon nehézkes volt, így végül magánúton jutottam el orvoshoz, mert már a legrosszabbtól tartottam” – meséli a marketingmenedzserként dolgozó Zsuzsa, aki saját bevallása szerint nyolc kilóval nyom többet mostanában, elsősorban a karanténidőszak miatti kevesebb mozgás, a sok házhoz rendelt készétel és nassolás következményeként.

Az aranyér ugyan nem kötődik szorosan a járványhoz, mégis, a home office-nak ez is lehet akár a következménye. Zsuzsa esete egyáltalán nem egyedi: egyre több aranyeres panaszról derül ki, hogy az elmúlt időszak miatti „életmódváltás” szerepet játszott a kialakulásában. Persze amikor életmódváltásról beszélünk, leginkább pozitív változásokra gondolunk, ám sokaknál a pandémia miatti otthonlét ennek pont az ellenkezőjét jelentette, mert hatására negatív szokásokat vettek fel.

A home office sötét oldala

-        Mozgásszegény életforma: az otthoni munkavégzéssel óhatatlanul kevesebbet mozogtunk, hiszen még a munkába járás kilométerei is kimaradtak. Így aki nem iktatott be tudatosan testmozgást a mindennapjaiba, az a korábbinál is többet ült a fotelben, görnyedt az asztalnál, vagy akár feküdt a díványon a kényszerű semmittevés közben. Ennek köszönhetően a bélmozgása is renyhébb lett, amitől a széklet tömörebbé, keményebbé vált, illetve puffadás léphetett fel, hiszen mozgás nélkül a salakanyag is hosszabb időt tölt odabent. Ilyen feltételek mellett nem csoda, ha székrekedés alakul ki.

-        Rost- és tápanyagszegény étrend: bár statisztikák szerint jóval többet főztünk otthon, mint a pandémia előtt, korántsem biztos, hogy csakis egészséges fogásokat készítettünk. A hagyományos magyar konyha még mindig sok finomított alapanyagot használ, amelyben kevés a tápanyag és a rosttartalom. Ezen kívül sokan az ételrendelés rabjaivá váltak, az pedig szinte ellenőrizhetetlen, hogyan és milyen anyagokkal készülnek ezek a kész ételek. Arról nem is beszélve, hogy home office-ban az ember jellemzően többet nassol, illetve több alkoholt is fogyaszt.

-        Kevés folyadék: az otthoni munkavégzésre kényszerülők közül sokan panaszkodtak arra, hogy párhuzamosan a háztartási munkákat is el kellett látniuk, illetve a gyerekeikkel is tanulniuk kellett, ami szinte kaotikus állapotokat hozott a mindennapokba, így ebben az idegállapotban gyakran megfeledkeztek például a megfelelő folyadékbevitelről. Márpedig a kevés folyadékfogyasztás szintén keményebb székletet eredményez.

-        Stressz: a járvány idején nem csak a vírus miatti aggodalmak nyomaszthattak minket, de az otthoni munkavégzés sem ment mindenkinek könnyen. Főleg, ha a család minden tagja, még a gyerekek is otthon voltak. A home office tehát számos szorongást és egyéb gyomorszűkítő érzést hozott a mindennapokba, ami egyeseknél akár a székrekedéssel ellentétes hasmenést okozva is hozzájárulhatott az aranyeres panaszok megjelenéséhez.

-        Toaletten való hosszas ücsörgés: a munkahelyen nem igazán van lehetőség rá, hogy az ember a szükségesnél több időt töltsön a mellékhelyiségben, holott jócskán akadnak, akik odahaza szeretik jó hosszúra nyújtani az ottani tevékenységeiket. Az aranyér egyik legnagyobb ellensége épp a hosszas erőlködés, vagy a nagy gravitációnak kitett végbélzáróizom túráztatása, és erre a home office-ban szinte időkorlát nélkül nyílt lehetőség.

Azért nincs még itt a világvége…!

Proktológusok szerint az enyhébb aranyeres panaszok esetén elegendő „gyógymód” lehet néhány valódi – azaz valóban pozitív irányú – életmódbeli változtatás. Sokaknál ez automatikusan meg is történt azáltal, hogy újra rendszeresen munkába járnak, ám azoknak, akik továbbra is otthon maradtak, illetve hibrid rendszerben dolgoznak, tudatosan oda kell figyelniük a szükséges változtatásokra.

Fontos a napi folyadékbevitel megnövelése, valamint minél több zöldség, gyümölcs és teljes kiőrlésű gabonaféle fogyasztása. Az étkezéseknél viszont mindig tartsunk mértéket, mert még a legegészségesebb fogásból sem szabad pukkadásig teletömni a hasunkat. Inkább naponta ötször fogyasszunk alkalmanként kevesebbet, mintsem napi háromszor rengeteget!

A pandémiának köszönhető mozgásszegény mindennapokat vissza-, vagy akár teljesen át kell alakítanunk, pláne ha valakire még „karanténkilók” is felkúsztak. Érdemes bármilyen rendszeres aktivitásba belefognunk: a futás, az úszás, a kerékpározás vagy az intenzív séta remek alternatívák lehetnek.

„Sajnos az aranyeres csomók már minden vécézéskor gondot okoznak. Az orvosom szerint a pandémiás életmódom miatt sikerült egy közepesen előrehaladott aranyeret beszereznem, de egyelőre szelíd módszereket javasolt, aminek a fókuszában gyógynövényes kúp és kenőcs használata, fokozott higiénia, megfelelő táplálkozás és sport áll. Ha ezek segítenek, elkerülhetem a sebészkést” – mondja Zsuzsa, aki két legyet szeretne ütni egy csapásra: az életmódváltással nemcsak az aranyeres panaszait igyekszik megszüntetni, de a felszedett plusz kilóitól is szívesen szabadulna.



Az oldalon elhelyezett tartalom a Proktis-M forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre. A cikk előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Proktis-M BrandChannel

Fájdalmas tévhitek övezik az egyik legkellemetlenebb népbetegséget

Számos tabuval övezett betegség van, amiről nem szokás beszélni, pedig nagyon sokakat érint: ezek egyike az aranyér. Kevesen tudják, hogy népbetegség, aminek előfordulási gyakorisága az életkor előrehaladtával nő. Talán épp azért, mert kényelmetlen és kellemetlen a róla folytatott kommunikáció, sok tévhit övezi a betegséget.

Proktis-M BrandChannel

Ez már aranyér?!

Mi számít aranyérnek? Ha már egyetlen egyszer is érzékelünk tünetet, vagy ha többször is előfordul? Az aranyér melyik fázisában érdemes az öngyógyítást elkezdeni, és mikor kell orvoshoz fordulni? Íme aranyér-kisokosunk.