Nem feltétlenül jó, ha dinamikus – Megéri tudni ezeket a devizáról
Külföldi utazás előtt vagy közben így vagy úgy, de pénzt kell váltanunk. Ahhoz, hogy ezt a számunkra legelőnyösebb módon tehessük, jó, ha tisztában vagyunk néhány fontos dologgal.
Külföldi utazás előtt vagy közben így vagy úgy, de pénzt kell váltanunk. Ahhoz, hogy ezt a számunkra legelőnyösebb módon tehessük, jó, ha tisztában vagyunk néhány fontos dologgal.
Ha egy átlagos háztartás rendszeres kiadásait nézzük, akkor az, hogy egy hónapban mennyit költünk élelmiszerre, biztosan dobogós helyen szerepel. Ugyanakkor egy kis odafigyeléssel és néhány apró változtatással sokat tehetünk azért, hogy a kasszánál egy barátságosabb végösszeget lássunk. Mutatjuk, hogy lehet bárkiből tudatos bevásárló!
A kiberbiztonság területén az elmúlt évtizedekben hihetetlenül jelentős tapasztalat, szaktudás halmozódott fel például a bankszektorban, ez a szaktudás pedig mára bérelhető, megvásárolható és igen hatékonyan használható a kis és középvállalkozásoktól kezdve a nagyobb cégek számára egyaránt. A piacnak erről a mozgásáról, a kibervédelemről, digitális tudatosságról beszélgetünk a Mastercard kiberbiztonsági megoldásokért felelős üzletfejlesztési igazgatójával, Wittinghoff Dániellel.
A mai műsorban arról beszélgetünk, hogy milyen technológiai fejlesztésekkel tehető érthetőbbé, vonzóbbá az elektromobilitás. Vajon milyen lesz a jövő autózása, hogyan kapcsolódik az elektromobilitás a holdra szálláshoz, mikor készült az első elektromos autó vagy épp milyen szerepe lehet egy speciális, innovációs rendezvénytérnek az általános edukációban? Többek között ezekről is kérdeztük Basilides Jánost, a Porsche Hungaria MOON üzletágának vezetőjét.
Készpénzzel, kártyával vagy telefonnal szeretünk inkább fizetni? Milyen félelmeink vannak az utóbbival szemben, és van-e ezeknek a félelmeknek bármi alapja? Fizetési szokásairól kérdeztük az utca emberét, a válaszokat pedig az OTP Bank szakértőjével vitattuk meg.
Legújabb adásunkban egy sikeres IT-infrastruktúra-váltás történetét meséljük el. Vendégeink voltak Csorbai Hajnalka, az Opten Informatikai Kft. stratégiai igazgatója, valamint Pataki Tünde, az Invitech Stratégiai és Kiemelt ügyfelek csoport üzletágvezetője.
Mit jelent az öngondoskodás a mindennapokban? Hogyan alakul át ennek jelentősége az egyes életszakaszokban: mit jelent egy fiatalnak, egy családos felnőttnek vagy épp egy idősebb embernek? Podcastunkban Dr. Belső Nóra pszichiáterrel azt járjuk körbe, miért fontosak a legapróbb gesztusok is saját jóllétünk érdekében, hogyan tudjuk az öngondoskodást beilleszteni a napjainkba, milyen mikró és makró formái vannak ennek egyéni és akár társadalmi szinten is.
Az O'Reilly's Cloud Adoption riportja szerint már 2021-ben a vállalkozások több mint 90%-a használt vagy tervezett bevezetni valamilyen formában felhőszolgáltatásokat (ez az arány a nagyvállalatok között 94%), a piac pedig 2028-ra 1251 milliárd dollárosra nő. A cégek nem véletlenül lépnek gyorsan: a felhő kiszámíthatóbb, nagyobb profitot generál, megbízhatóbb és biztonságosabb, mint a saját – úgynevezett on-premise – megoldások. Ráadásul, akik érzékeny adatokkal dolgoznak vagy éppen a belső működésük szempontjából fontos, hogy ne kerüljenek a dolgaik publikus felhőbe, azok ma már privát, hibrid, sőt, több felhőt is egyesítő megoldásokat is igénybe vehetnek.
Nem csupán az infláció, hanem az élelmiszer-hulladék ellen is számos eszközzel harcolnak a hazánkban jelen lévő nemzetközi élelmiszer-kiskereskedők. A veszteséget automatizált rendelési rendszerekkel csökkentik minimálisra, a nap végén az üzletekben megmaradt és fogyasztásra alkalmas élelmiszer pedig kedvezményes áron a vásárlókhoz, illetve adományként a rászorulókhoz jut el. A multi áruházláncok a hulladék mennyiségének nyomon követésével, valamint szemléletformáló jó gyakorlatokkal egymást és a lakosságot is ösztönzik arra, hogy minél kevesebb feleslegesen kidobott étel végezze a kukában.
A BIM (Building Information Modeling), azaz az épületinformációs modellezés lehetővé teszi egy építészeti projekt összes szereplője számára a közös platformon való munkát, tájékozódást és valós idejű kommunikációt, ez pedig az ingatlanok hatékonyabb üzemeltetését eredményezheti. A részletekről a Bee Wise tulajdonosát, Hajdu Eriket és a cég okleveles építőmérnökét, BIM specialistáját, Joó Dánielt kérdeztük.
Az első lépést megtenni sokszor a legnehezebb, hiszen azt gondoljuk, hogy ha messze a kitűzött cél, akkor már elindulni sem érdemes. Ez azonban téves elképzelés: ha a saját tempónkban haladunk, akkor erőfeszítéseinknek meglesz az eredménye, legyen szó akár tanulásról, akár egy vágyott sportteljesítmény eléréséről vagy épp a megtakarításról.
Az élelmiszer-kereskedelemben dolgozók nagy része számára már egy ideje nem kötelező a szakképesítés megszerzése, a Magyarországon működő multi kiskereskedők ezért saját maguk képzik közel 50 ezer kollégájukat, hogy minél magasabb színvonalon tudják kiszolgálni a vásárlókat. A nemzetközi áruházláncok a bolti munkatársaiknak folyamatos szakmai fejlődést biztosítanak, emellett az utánpótlás-nevelésre is kiemelt figyelmet fordítanak.
A kedvező árak és akciók mellett az alacsonyabb környezeti terheléssel járó, fenntartható működés is a napi gyakorlat része a Magyarországon jelen lévő nemzetközi élelmiszer-kiskereskedőknél. A multi áruházláncok folyamatos fejlesztésekkel teszik egyre zöldebbé tevékenységüket és ösztönzik vásárlóikat a környezetbarát megoldásokra, legyen szó a műanyag csomagolóanyagok csökkentéséről vagy a megújuló energia használatáról.
A kiskereskedelmi láncok nyitották meg hazánkban az első hipermarketet és az első benzinkúton üzemelő „mini közértet”. Nekik is köszönhetjük az online élelmiszer-vásárlás kényelmét, és hogy az önkiszolgáló kasszáknál nagyon gyorsan fizethetünk. A Magyarországon működő nemzetközi élelmiszer-kereskedőknél folyamatosak a fejlesztések és beruházások: karbantartják és felújítják üzleteiket az energiahatékony működést és fenntarthatóságot szem előtt tartva, újabb és újabb termékeket, szolgáltatásokat és programokat vezetnek be, hogy vásárlóiknak mindig a legjobbat tudják nyújtani.
Hogyan lehet leküzdeni a sorozatos kihívásokat az építőiparban, miért a fan-coil rendszerek és a liftek berendelésével érdemes kezdeni, miben kiemelkedőek az ukrán munkavállalók, miért indulunk hátránnyal a külföldi alapanyag-rendelésnél, és hogyan kerülnek work cafék, illetve alvószobák az irodákba – ezekre a kérdéseire is választ adnak a TriGranit fejlesztésében megvalósuló Millennium Gardens projekt vezetői.
Aki kedvezményekre és akciókra várt az autóvásárlás kapcsán, most már bőséggel válogathat, ráadásul a monetáris folyamatok hatására csökkenő finanszírozási költségek még több lehetőséget nyújtanak cégeknek és magánszemélyeknek egyaránt – mondta Kiss Norbert, a Merkantil Bank Gépjármű Finanszírozási Igazgatóság ügyvezető igazgatója. Többek között arról is beszélgettünk vele, hogy az elektromos és a hagyományos autók ára közötti folyamatos csökkenés, valamint a kínai gyártók érkezése miatt milyen átrendeződés várható és milyen pozitív eredményeket hozhat a korábbi években a koronavírus majd a háború, az infláció és a gazdasági bizonytalanság sújtotta piacon.
A Magyarországon működő nemzetközi élelmiszer-kiskereskedők nemcsak a vásárlók igényeit kielégítő élelmiszer-kínálatról gondoskodnak, de partnerek mindazokban a jó ügyekben is, amelyek vásárlóik és munkatársaik számára fontosak. Számíthatunk rájuk a helyi és országos jótékonysági programokban is, legyen szó akár élelmiszeradományokról, tanszergyűjtésről, esélyegyenlőségről, beteg gyermekek gyógyításáról vagy munkatársi önkéntességről.
Van, aki retteg a nyugdíjas éveitől, mások pedig alig várják, hogy végre legyen idejük a hobbijuknak és családjuknak élni, és több időt tölteni az unokákkal. A lényeg, hogy találjunk majd magunknak olyan elfoglaltságot, ami boldoggá tesz minket, és hogy tevékenyek tudjunk maradni idősebb korban is. Ehhez viszont az kell, hogy már fiatalon gondoljunk életünk utolsó évtizedeire: nem mindegy, hogyan telnek el.
Évente több száz milliárdos nagyságrendben fektetnek be az árak letörésébe, valamint munkatársaik bérezésébe és egyéb juttatásaiba az árharcos multinacionális nemzetközi élelmiszerláncok. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) hat nemzetközi élelmiszer-kiskereskedője (Aldi, Auchan, Lidl, Penny, Spar, Tesco) emellett sokrétű intézkedéscsomaggal támogatja kollégái munka- és életkörülményeit, a rugalmas munkavégzési lehetőségektől kezdve az extra szabadságokig. A munkavállalóik 70 százalékát adó nők élethelyzetét figyelembe véve az áruházláncok számos további családbarát intézkedést is beépítettek működésükbe, hogy támogassák a családi élet megalapozását, valamint a gyerekvállalás és a karrierlehetőségek összeegyeztetését.
A gazdaság minden szereplőjének összefogása kell az árak tartós csökkenéséhez.