Tervezés és tudatosság a pazarlás ellen – gyakorlati tippek a mindennapokra
Egy kis tervezéssel és tudatossággal rohanás, idegeskedés és pazarlás nélkül is meg lehet oldani az ünnepeket. Ha új szokásokat vezetünk be a családba vagy megfogadunk pár ötletet, akkor nemcsak nyugodtabb, de zöldebb is lehet a karácsonyunk.
A karácsony elvileg a szeretet ünnepe, ugyanakkor sokakat fog el a szorongás, ha arra gondolnak, hogyan fogják beszerezni minden közeli és távolabbi családtag ajándékát, illetve hogyan hozzák össze a karácsonyi menüt úgy, hogy esetleg a pihenésre is maradjon némi idő. Ehhez tudatosságra van szükség, hogy a fölösleges költések és ajándékok helyett fenntarthatóbban ünnepeljünk.
Nem feltétlenül kell nagy lemondásokra gondolni. Olykor elég annyi, hogy néhány dolgon változtassunk: például ha bevásárlásoknál a kártyás fizetést választjuk a készpénz helyett, hiszen utóbbi előállítása és biztonsága különösen nagy erőforrásokat igényel. Vagy idén kipróbálhatjuk a családban vagy a baráti társaságunkban, hogy ahelyett, hogy mindenkinek vennénk valami – olykor haszontalan – apróságot, karácsonyi húzást rendezünk, és mindenki csak egy valakinek szerez be egy személyesebb ajándékot. A lehetőségek tárháza végtelen, mi pedig néhány tippel segítünk egy kicsit abban, hogy a vásárlási őrület helyett a tudatosságra koncentráljunk.
Megtervezett ajándékvadászat
Az első és legfontosabb talán, hogy ahogy a vacsorához sem érdemes lista nélkül vásárolni, úgy az ünnepek alatt is jól jön, ha előre összeírjuk az ötleteinket. A legrosszabb, amit tehetünk, hogy konkrét tervek nélkül vesszük nyakunkba a várost ajándékok után kutatva: ilyenkor csúsznak be azok az impulzusvásárlások, amelyeket utólag megbánunk, és valószínűleg az ajándékozott sem tud majd őszintén örülni.
Írjuk össze, hogy kik azok, akiket idén meg szeretnénk ajándékozni, és ha nekünk nem jut eszünkbe éppen semmi, akkor nyugodtan kérdezzük meg a legközelebbi ismerősöket, hogy mire vágyik az illető. Továbbá abban sincs semmi kellemetlen, ha a párunknál kérdezünk rá, hogy van-e olyasvalami, aminek különösen örülne.
Élményt kapni öröm
Örökérvényű vita, hogy mekkora az egyéni felelősség a környezettudatosság terén, amíg egyes mamutcégek ekkora környezetszennyezéssel működnek. Egyedül persze nem válthatjuk meg a világot, de azt megtehetjük, hogy amennyire tudjuk – és amennyire az számunkra kényelmes – csökkentjük a karbonlábnyomunkat.
Mindezt karácsonykor úgy is kivitelezhetjük, hogy tárgyi ajándékok helyett élményt, esetleg egy közös kalandot adunk a szeretteinknek. Persze ha egyből egy távoli utazás jutott eszünkbe, azzal nem kerülünk közelebb a fenntarthatóbb megoldásokhoz, de körbenézhetünk, hogy milyen egyéb lehetőségek merülnek fel, legyen szó egy főzőtanfolyamról vagy páros masszázsról.
DIY-ötletek karácsonyra
Van, akit kifejezetten feszélyez a karácsony azon része, hogy szinte kötelezően adni kell a másiknak valamit. Na, nem azért, mert nem szeretne örömet okozni, hanem mert nem jut eszébe semmi olyan tárgyi ajándék, ami biztos sikert aratna. Ilyenkor jöhet jól a kézzel készített ajándékok és emlékek lehetősége, ami nemcsak kreatív, de kifejezetten szívhez szóló, valamint környezetbarát. Az egyedi, kézműves meglepetések garantáltan kítűnnek a tömegből, és nem kell tökéletesnek sem lenniük, hiszen a lényeg, hogy a szívünket belerakjuk.
Ráadásul egy DIY-ajándék azt is jelképezi, hogy időt fordítottunk a másikra, amíg kigondoltuk, hogy milyen személyes dologgal szerezhetnénk neki örömet. Azt se felejtsük el, hogy az otthon, kézzel készített termékek gyakran fenntartható anyagok felhasználásával készülnek, minimalizálva ezzel a felesleges hulladékot.
Helyi termékek fenntarthatóan
Azzal viszont senkit sem szeretnénk megrémiszteni, hogy idén mindenképp barkácsoljon össze valamit karácsonyra, csináljon házilag fotómontázst vagy kössön egy meleg, téli pulcsit. Nem mindenki kreatív és nem mindenkinek van annyi kézügyessége, hogy magabiztosan, örömmel álljon neki egy házilag készített ajándéknak. Ugyanakkor a DIY-ötleteknek nem kell mindig bonyolultnak lenniük: vehetünk egy szép üvegcsét, amibe a kedvenc házi granolánkból vagy sütinkből rakhatunk egy adagot a fa alá, esetleg felkereshetünk olyan kézműves és dizájnboltokat, ahol helyi alkotók árulják a tárgyaikat.
A fenntarthatóság egyik alappillére, hogy ha tehetjük, mindig válasszunk helyi alapanyagokat és helyi termékeket. Ezt karácsonykor is szem előtt tarthatjuk, és elmehetünk olyan üzletekbe, ahol nem tömeggyártott ajándékokat találunk. Ezek ára sok esetben magasabb, de nem kell feltétlenül a legdrágább egyedi ékszerre gondolni, beszerezhetünk helyette valami apróbb figyelmességet is.
Csomagoljunk zölden!
Ha már túlvagyunk az ajándékbeszerzésen, jöhet a csomagolás. De hogyan tegyük azt fenntarthatóbbá? Mentsük meg a korábbi ajándékozásból megmaradt zacskókat és papírokat, illetve vegyünk inkább fenntartható csomagolóanyagokat. A sima papír helyett válasszunk újrahasznosított papírt vagy textilzacskót, és dekorációnak akár gyűjtsünk a természetben hozzávalókat (leesett toboz, fenyőág). A minimalista és kreatív csomagolási ötletek hozzájárulnak a fenntartható ajándékozáshoz, miközben megőrzik az ajándékok szépségét és értékét. Kutassunk bátran az interneten inspirációk után, hiszen rengeteg remek példa adhat ötletet.
Ünnepi menü tudatosan
Ahogy az ajándékok beszerzésénél, úgy a karácsonyi ebédnél szintén elengedhetetlen a lista. Állítsuk össze, hogy mit szeretnénk főzni, és az alapanyagokat hol tudjuk beszerezni. Kezdjük el időben a bevásárlást, és ha lehet, ugyancsak részesítsük előnyben a helyi termelőket és hozzávalókat. Mindebben sokat segíthet egy okosan összeállított, fenntartható menü, ami nincs tele messziről érkező tengeri herkentyűkkel vagy egzotikus gyümölcsökkel, zöldségekkel.
Próbáljuk meg elkerülni, hogy minden családtagnak külön főzzünk, és lehetőleg úgy rakjuk össze a menüt, hogy maradjon a következő napokra valami, a maradékot pedig le tudjuk fagyasztani, hogy a pihenésé legyen a főszerep, illetve ne is kelljen ételt kidobni. A főzés után például tegyük egyből kisebb tárolóedényekbe azt az adagot, amit a későbbiekre szánunk, illetve a vendégségekből hazahozott aprósütemények jó részét ugyancsak le tudjuk fagyasztani.
Zöld szemlélet a családban
Végül, de semmiképpen sem utolsó sorban, fontos, hogy mennyit foglalkozunk a családban a fenntarthatósággal, mit tanulunk egymástól, és mit adunk át a gyerekeinknek. Vonjuk be minél több folyamatba a párunkat vagy a legkisebbeket, és beszélgessünk arról, hogy ki mit tehet a fenntarthatóbb ünnepekért és hétköznapokért egyaránt.
A Mastercard az ünnepi vásárlási szezon előtt indította el Green Friday kampányát, hogy partnereivel együttműködve felhívja a figyelmet a környezettudatos vásárlásra. Az elgondolás lényege, hogy a fenntarthatósággal és a környezettel kapcsolatos tudatosság nem kell, hogy nyomasztó legyen, hiszen az egyszerű, a mindennapi életbe könnyen beilleszthető lépésekkel is elérhető.
A tartalom a Mastercard megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.