szerző:
Tetszett a cikk?

A vadonatúj Tiguan nem az érzelmeinkre hat, hanem sokkal inkább az eszünkre, de hát ezen senki sem lepődik meg, hiszen "személyében" mégiscsak egy vérbeli Volkswagenhez van szerencsénk.

Az idő eszméletlen gyors múlására emlékeztet az a tény, hogy a Volkswagen már kilenc éve mutatta be az elsőgenerációs Tiguant. És tette mindezt nagyon jól, talán a lehető legjobb időpontban a wolfsburgi gárda, hiszen akkoriban még elég szerény volt a kompakt crossover kínálat, az azóta eltelt időkben viszont többtucatnyi versenyző állt rajtvonalhoz ebben a kategóriában.

A SUV-piac azóta hatalmasat növekedett és a lendület az előrejelzések szerint az elkövetkezendő években is meg fog maradni, olyannyira, hogy a konszern nemrégiben bemutatta a Seat márka első ilyen modelljét, illetve hamarosan érkezik a Skoda vadonatúj hobbi terepjárója is. No és persze van itt nekünk egy teljesen megújult Tiguanunk is, mellyel kapcsolatban értelemszerűen igen magasak az elvárások.

L.F.

Míg a közel 3 millió példányban értékesített elsőgenerációs Tiguan még a jó öreg PQ35 platformra épült, addig a második nekifutásra készített új modell már a hetes Golfnak is remek alapot biztosító MQB platformra építkezik. Az új modell 6 centiméterrel hosszabb, 3 centiméterrel szélesebb és 7 centiméterrel hosszabb tengelytávú az elődjénél, vagyis az új Tiguan egyértelműen nagyobb és felnőttesebb lett, de természetesen semmilyen veszélyt sem jelent a még mindig 30 centiméterrel hosszabb VW-nagyágyúra, a Touaregre. Érdekesség, hogy a magasságából 3 centimétert veszített az új modell, mely a szélesebb kivitellel párosítva hajszálnyival dinamikusabb formát, illetve kevésbé terepjárós viselkedést hozott magával.

A dizájnereket ezúttal is igen rövid pórázon tartották a VW vezérei, ennek eredményeképp pedig a márkától megszokott, szinte teljesen érzelemmentes külcsínt kapunk. A Passatéra nagyon hasonlító dizájn egyeseknek tetszik, másoknak kevésbé, de a legtöbb szemlélődő teljesen semlegesen áll hozzá. Nincs mit szépíteni, az elődénél sokkal kevésbé gömbölyded, enyhén baltával faragott külső tipikusan volkswagenes. Aki a konszernen belül egy ennél sokkal izgalmasabb, jelentősen trendibb kialakítású kompakt SUV-ra vágyik, az inkább a Seat Atecát válassza: külcsín tekintetében a spanyol matador egyértelműen jobban megdobogtatja a szívünket.

Ahogy a külső, úgy a belső sem különösebben izgalmas, azonban rendkívül jó minőségű, és már az első beülést követően úgy érezzük, hogy otthon vagyunk. A kezelőszervek minden esetben maximálisan kézre állnak, a felhasznált anyagok minősége a VW-től megszokott magas szinten áll, és az autót abszolút stresszmentesen lehet vezetni. A Tiguan valahol pontosan erről szól: a lehető legnagyobb nyugalomban eljutni egyik helyről a másikra. Nyílt titok, hogy az ilyen és ehhez hasonló járművek elsősorban a városokban vannak használatban, ahol is jól jön a normál személyautókhoz képest emelt vezetési pozíció, ahonnan remek rálátás nyílik a forgalomra.

L.F.

A helykínálatra nem lehet panasz, sem elöl, sem hátul, és a hátsó ülések 18 centiméteres úton tologathatóak. Teljesen előretolt ülések mellett tekintélyes, 615 literes csomagtér áll rendelkezésünkre, de a minimális 520 literes térfogat is teljesen korrekt. Az elődhöz képest 3 centiméterrel nőtt a hátsó lábtér és néhány centimétert csökkent a rakodási magasság, az elektromosan leengedhető vonóhorog révén pedig akár 2,5 tonnát is vontathatunk.

Az új Tiguan tömege kiviteltől függően 1490 és 1723 kilogramm között mozog, ami azt jelenti, hogy a fejlesztőknek átlagosan 50 kilogrammot sikerült lefaragniuk. Mindez annak ismeretében igen komoly fegyvertény, hogy a második generációs modellben közel 70 kilogrammnyi új technika landolt. Említést érdemel továbbá, hogy a fordulókör átmérője 11,9-ről 11,5 méterre csökkent.

A Trendline és Comfortline feletti, Highline felszereltségű tesztautóban a sportosan csapott alsó részű bőrkormány mögött már nincsenek hagyományos mutatós műszerek, melyek helyét egy hatalmas kijelző vette át (az Atecában nincs ilyen). Bár alapvetően szeretjük a régi értékeket képviselő műszereket, ebbe a high-tech megoldásba nehéz belekötni: a 12,3 colos képátlójú képernyő igen kontrasztos, képe még erős napsütésben is jól látható, és a rajta megjeleníthető információk mennyisége és minősége is teljesen rendben van. A leghasznosabb üzemmód, amikor az oldalt lévő két kerek virtuális műszer között a navigáció képe jelenik meg.

A 8 colos központi kijelzőra akár az okostelefonunk által generált vizuális tartalmak is kitehetők, köszönhetően a teljes körű Android Auto, Apple CarPlay, illetve MiraCast támogatásnak. A Head-up-Display nem a szélvédőre, hanem egy gombnyomásra a műszerfalból kiemelkedő üveglapkára vetít, ezenkívül pedig rendkívül hasznos extra a tolatókamera, illetve a kocsiról egyfajta felülnézeti képet biztosító Area View funkció.

L.F.

A kipróbált kocsiban a 2 literes TDI motor 150 lóerős változatához volt szerencsénk. Az 1750-es percenkénti fordulatszámtól 340 Nm-es nyomatékot biztosító erőforrás tökéletesen elegendő a hétköznapi használat során, mint ahogy a 9,3 másodperces 0-100-as gyorsulási értékkel és a 204 km/h-s végsebességgel is elégedettek lehetünk. Ha mindez esetleg nem lenne elegendő, akkor ugyanezt a motort választhatjuk 190 lóerős teljesítménnyel is, illetve akár 115 lovas takarékos dízellel is rendelhető a Tiguan. Benzines fronton az 1,4-es TSI motor 125 és 150 lovas kivitelben kapható, a 2 literes TSI pedig 180 lóerőt produkál. A kiváló 4Motion négykerékhajtás és a hétsebességes, kicsit talán lomha DSG váltó a legerőssebb benzines és a két erősebb dízelmotor esetében érhető el.

+: elődjénél felnőttesebb benyomást kelt, általánosan korrekt minőség, variálható és nagy csomagtér, komoly vontatási képességek, rengeteg hasznos extra.

: érzelemmentes formaterv, a DSG-váltó kicsit lomha, a valós fogyasztás messze van a gyári értékektől, alaposan megkérik az árát.

Hangszigetelés tantárgyból jelesre vizsgázott a Volkswagen, vagyis a TDI-motor még mindig nem túl barátságos hangja leginkább csak a külső szemlélődők hallószervét bántja. A motorháztetőt a kategória elvárásainak megfelelően teleszkóp tartja a magasban, szemben az Ateca egyszerű pálcás megoldásával. Az üzemanyagtartály 58 literes, ami a gyár által megadott 5,7 literes kombinált fogyasztás mellett több mint 1000 kilométeres hatótávot biztosítana, a gyakorlat azonban mást mutat. Óvatos használat mellett 7 literes fogyasztást sikerült produkálnunk, dinamikusabb vezetés mellett viszont inkább a 8-9 liter a reális.

L.F.

A futómű rendben teszi a dolgát és a magyar utakra talán jobban passzol, mint az Ateca enyhén feszesebb megoldása, a mintegy 300 ezer forintos tételt jelentő adaptív lengéscsillapító-szabályozást pedig szerintünk mindenképpen érdemes megrendelni. A tesztautón lévő 235/55 R18-as gumik még kellő komfortot biztosítottak, a sportosabb kanyarvételek szerelmesei pedig akár 19 és 20 colos kerekeket is választhatnak, az R-Line csomagról nem is beszélve.

A gyakran terepezők számára készült az Offroad pakk, mely 18,5 helyett 20 centiméteres hasmagassággal, jobb első és hátsó terepszögekkel és egyedi küszöbökkel hódít. Említést érdemel továbbá a teljesen személyre szabható hangulatvilágítás, az elképesztően jól világító LED-es fényszóró, a háromzónás klíma, a masszázsfunkciós első ülések, a fáradtságérzékelő, a távolságtartó funkciós tempomat, a sávtartó, a parkolássegítő, a GoPro kameratámogatás, illetve az Espresso Auto Set, melynek révén bármikor gyorsan lefőzhetünk két csésze kávét a kocsiban.

L.F.

A tigris és a leguán furcsa házasságának másodszülöttje nagyobb, könnyebb és okosabb lett az elődjénél, így még az érzelemmentes külső és belső ellenére is szinte garantált a siker, arról nem is beszélve, hogy egyesek pont az emóciók teljes hiánya miatt vásárolnak ilyen típust.

A Trendline felszereltségű, 125 lovas benzinmotoros alapmodell 7 millió forint ellenében vezethető haza, ami 2 millió forinttal több, mint a kicsit kisebb, kicsit egyszerűbb, de sokkal divatosabb Seat Ateca alapára. A határ pedig gyakorlatilag a csillagos ég, hiszen az extrákkal alaposan telepakolt, 2 literes TDI motoros, négykerék meghajtású, DSG váltós tesztautó árcéduláján 14 millió forintos összeg olvasható. A Volkswagen és a Seat már kiterítette a SUV-lapjait, most a Skodán a sor – az év második felében sem fogunk unatkozni.

Korábbi autós tesztjeink között ide kattintva böngészhet. Még több tesztért lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!