szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kipróbáltuk, mennyire sikerült jól a német gyártó középkategóriás crossoverének sportosra vágott kivitele - teszten a GLC 220d 4Matic Coupé.

A divatterepjárók értelméről és hasznosságáról rengeteget lehetne vitatkozni, ahhoz viszont kétség sem férhet, hogy az autópiac mostanság tapasztalható növekedésének legfőbb mozgatórugója a SUV-szektor. A szektorba a BMW vitt némi új színt 2008-ban, amikor is piacra dobta az akkorra már komoly karriert befutott X5 csapotthátú változatát, az X6-ot. Ez ma már a második generációjánál tart, és 2014-ben kijött az X4-es kistesó is, melynek közvetlen német prémium ellenfele nem más, mint jelen tesztalanyunk, a vadonatúj Mercedes GLC Coupé.

Könnyen kikövetkeztethető módon a GLC Coupé alapjait az a 2015-ben debütált GLC adja, mely a baltával faragott arcú GLK utódja. A GLC-hez hasonlóan a GLC Coupé is az aktuális C-osztályra épül, és az említett két típus között a legfontosabb különbség, hogy míg az alapmodell úgymond hagyományosan unalmas, dobozos hátsó fertállyal rendelkezik, addig a kupé kiadás hátulja látványosan és dinamikusan lejt. Emiatt a Coupé már állóhelyzetben sokkal sportosabbnak tűnik, mint a normál GLC, aminek azonban ára van, és itt nem feltétlenül csak a magasabb vételárra gondolunk.

László Ferenc

Az igen erőteljesen lefelé lejtő tetővonal miatt a hátsó üléssorban szerényebb fejteret kapunk, a vezetőülésből pedig igen nehezen lehet kilátni hátra - olyan, mintha egy széles de nagyon keskeny lőrésen kellene kifelé célozni a tekintetünkkel. Még szerencse, hogy a váltót rükvercbe kapcsolba az elektromos mozgatású csomagtérajtón lévő Mercedes jel megdől és kifigyel belőle a hasznos kis tolatókamera. Ezenkívül természetesen a 360 fokos körkörös kamerarendszer sem hiányozhat a fedélzetről, melyhez hasonló ma már ugyan sok autóban található, de tapasztalataink szerint a Mercedesé a leginkább használható és legjobb minőségű.

Az esetünkben jácint piros színben pompázó GLC Coupé 8 centiméterrel hosszabb és 4 centiméterrel alacsonyabb a GLC-nél, így aztán sokkal jobban is néz ki annál, viszont meglepő módon mindkét modell ugyanolyan, 0,31-es légellenállási mutatóval rendelkezik. A rivális BMW X4 egyébként rövidebb, magasabb és szerényebb tengelytávú, mint a GLC Coupé.

A kupé variáns 20-25 kilogrammal könnyebb a GLC alapmodellnél, ettől függetlenül az 1845 kilogrammos tömeget nem mondanánk túl alacsonynak, és ez bizony meg is érződik tempósabb haladáskor a kanyargós utakon. A normál GLC-hez képest csökkent a csomagtartó mérete, mely így most 550 liter helyett csak 500-at képes magába fogadni. A csomagtér padlóját felhajtva azonban egy méretes rekeszre lehetünk figyelmesek, melyben pótkerék helyett csak egy defektjavító készlet foglal némi helyet.

László Ferenc

Beülve az autóba, a sofőrnek olyan érzése támad, mintha a már alaposan belakott kényelmes otthonába érkezett volna haza - talán csak a kényelmes papucs és a kandalló tüze hiányzik. A felhasznált anyagok és az összeszerelés minősége abszolút elsőosztályú, és az ergonómia is maximálisan rendben van - a kezelőszervek mindenhol kellemes tapintásúak, könnyen elérhetők és egyértelműen kezelhetők.

A tesztautó fekete/fehérre hangolt belterét a bőr, a fém és a fa uralja, ennek ellenére nem a bőr, hanem a kesztyűtartóból finoman adagolt és megvilágított üvegcséjű gyári parfüm illata uralja a mikroklímát. A többzónás légkondícionáló megbízhatóan, bár a vártnál hangyányit hangosabban teszi a dolgát, a beltér világításába viszont lehetetlenség belekötni. Beszálláskor a megvilágított küszöblécek felett libbenünk át, az ajtók legapróbb részletekig kidolgozott textúráját három színben állítható, változtatható fényerejű díszvilágítás emeli ki, az első sor olvasólámpáinak fénye pedig a vezetést egyáltalán nem zavaró módon a visszapillantó tükörből árad lefelé.

László Ferenc

A hozzánk érkezett 220d modellben egy 2,1 literes lökettérfogatú turbódízel motor teljesít szolgálatot, melynek 170 lóerős teljesítménye és már 1400-as fordulatszámtól ébredő 400 Nm-es maximális nyomatéka gyerekjáték egyszerűségűvé varázsolja az előzéseket. A hétköznapokban ez az alapdízel is bőven elegendő erőtartalékkal rendelkezik, azonban érdemes inkább a csupán néhány száz ezer forinttal drágább 250d-t választani, mely 34 lóerővel és 100 Nm-rel komolyabb produkciót ad elő.

A 220d 8,3 másodperc alatt gyorsul 0-ról 100 km/h-ra, a maximális sebessége pedig 210 km/h. A tesztfogyasztás 7 liter körül alakult, ami a tetemes tömeg ismeretében teljesen vállalható érték, és az elérésében többek közt a kilencsebességes automata váltónak is nagy szerepe van. Az üzemanyagtartály alaphelyzetben csak 50 literes, de ha kérjük, akkor 66 literes tartályt szerelnek be a Mercedes brémai gyártósorain dolgozók.

László Ferenc

A 9G-Tronic váltó szinte észrevétlen módon és lényegében egyfolytában kapcsolgat, és hát ugyebár van is miből válogatnia. Kilencedik fokozatban autózva percenként mindössze 1500-at fordul a főtengely, miközben mi már 115 km/h-s sebességgel haladunk, és ugyebár már ennél a fordulatszámnál is rendelkezésünkre áll a maximális nyomaték. Padlógázt nyomva villámgyorsan visszavált az automatika, és ha esetleg nem vagyunk elégedettek a dinamikával, akkor érdemes átváltani a Dymanic Select üzemmódot.

Az Eco értelemszerűen a minimális fogyasztásra van kihegyezve, a Comfort a hétköznapok hőse, a Sport és Sport+ a kanyarvadászat során jöhet számításba, az Individual pedig lehetőséget biztosít a rendszer különböző jellemzőinek egyenként történő módosítására. Megjegyzendő, hogy a GLC Coupé már alaphelyzetben sport futóművön mozog, ami a hazai utakon még Comfort módban is pattogós lehet - ha varázsszőnyeg jellegű utazásra vágyunk, akkor bizony rá kell költenünk az opcionális légrugózásra.

László Ferenc

Míg a GLC alaphelyzetben 17-es felniket kap, addig a GLC Coupén már kapásból 18-as kerekek figyelnek, a tesztautón pedig még ennél is nagyobb, 19-es malomkövek találhatók. Érdekesség, hogy még ezek a 19 colos ötküllős felnik sem tűnnek túl nagynak a kocsin, sőt, mintha még így is egy kicsit ballonos gumik lennének rajta. Az utastérbe szerencsére kevés surlódási-, illetve motorzaj hallatszik be, szórakoztatásunkról pedig egy messze átlagon felüli kvalitású Burmester hifi gondoskodik.

Éjszaka remek szolgálatot tesz a LED-es fényszóró, és persze az adaptív tempomat, a vészfékező rendszer, a sávtartó elektronika és a parkolássegítő is a high-tech repertoár részét képezi. Végül, de nem utolsó sorban a 4Matic összkerékhajtás is adott: alaphelyzetben az erő 55 százaléka jut a hátsó kerekekre, és bizony kevés olyan életszerű helyzetet tudunk elképzelni, ahol trakciós gondba kerülhetne a GLC Coupé.

László Ferenc

+: divatos külcsín, általánosan kiváló minőség, 9-sebességes váltó, nyomatékos dízelmotor, korrekt fogyasztás.

: hátrafelé rossz kilátás, kisebb csomagtartó, korlátozott hátsó fejtér, nagy tömeg, drága extrák. .

A praktikum oltárán egy keveset áldozó, de cserébe igen szemrevaló Mercedes GLC 220d 4Matic Coupé alapára 14,6 millió forint, ami jelentősen meghaladja a GLC 220d 4Matic 13,2 millió forintos árát, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a kupé magasabb alapfelszereltséggel rendelkezik, az pedig már más kérdés, hogy az extrákkal zsúfolásig telepakolt tesztautó árcéduláján bizony nem kevesebb, mint 23,5 millió forintos összeg olvasható.

Mi a kereken 15 millió forintos árról induló 250d-t mondanánk titkos aduásznak, de létezik 14,5 millióról rajtoló 250-es benzines GLC Coupé is. Egyelőre csak ezzel a három motorral rendelhető a típus, de érkezőben a nagyobb benzines és dízel változatok, a 350e hibrid és a non-plus-ultra AMG modellről nem is beszélve. Ha pedig esetleg túl kicsi lenne a GLC Coupé, akkor érdemes néhány pillantást vetni a hasonló sziluettű GLE Coupéra.

Korábbi autós tesztjeinket ide kattintva találja. Még több tesztért lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!