szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy francia eredetű, jelenleg svájci hátterű autógyártó költözik be hamarosan Komáromba. A Mia Electric egy teljesen outsider autógyártó, amelyről itthon a többség most hall először. Annyit segítünk, az autói kicsik és elektromosak.

Nagyot szólt a hír, hogy 12 ezer elektromos autó gyártására alkalmas üzemet építene Magyarországon a svájci tulajdonos Fox Automotive. A gyártás helyszíne Komárom lenne, a magyar leányvállalat vezérigazgatójává pedig a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. egykori pénzügyi igazgatóját, Philipp Ekkehardot nevezték ki. A terv az, hogy európai eladásra gyártsanak mini méretű elektromos autókat.

A nagy lendületű beruházás helyén kezeléséhez érdemes azonban áttekinteni a márka eddig történetét. A Mia Electric az első modelljét még 2011-ben mutatta be, ám finanszírozási nehézségek miatt két év múlva le is álltak a gyártással. Eladtak tehát mintegy 800 megmaradt autót, a csődbe jutott céget pedig felszámolták. Ám az elektromos autógyártóba mégis beszállt előbb a francia állam, majd a svájci Fox Automotive is, amelyről - legalábbis a nyilvános cégadatok alapján - azért túlzás lenne azt állítani, hogy a világ autóiparának egyik vezető cége lenne. Így azután inkább meglepő, hogy a Mia Electric autói az elmúlt években is fel-fel bukkanak a nemzetközi autós lapokban/oldalakon.

Mia Electric, Mia U és Mia L

A Mia autói mögött találni azért legalább két olyan nevet, akik nem kevéssé ismertek az iparban. Egyikük a Volkswagen korábbi dizájnfőnöke, Murat Gunak, a másik pedig a Bertone-cég egyik korábbi vezetője David Wiklie. Ők felelősek például a Mia U kisáruszállító és a Mia L nevű családi járművek jelenlegi dizájnjáért.

Fox Automotive

A Mia Electric alig 2,8 méteres, és a maga 1,8 méteres tengelytávjával, 810 kilogrammjával, illetve a 13 lóerővel inkább mopedautónak tűnik. A formája elölről-hátulról nagyjából ugyanolyan, a kocsival ideális esetben 130 kilométert lehet megtenni egy feltöltéssel. Nem túl acélos adatok, de a nulla károsanyag-kibocsátás és az alacsony üzemeltetési költségek miatt még életképes is lehet egy ilyen modell.

A háromüléses formátum is elég szokatlan: középen ül a sofőr, így a hátul ülők kinyújthatják a lábukat. Fontos kérdés persze egy ilyen autónál, amelynek a manapság divatos 2 tonnás SUV-k között kell majd helytállnia, hogy mennyire biztonságos. De végül is az európai forgalomba hozatali engedélyhez minden minimális előírásnak meg kell felelni, vagyis ABS-nek, ESP-nek, légzsákoknak és általában az biztonsági rendszernek lennie kell. Az persze más kérdés, hány csillagot kapnak a Mia egy olyan független törésteszten, mint az Euro NCAP.

A brit Autocar magazin egyébként tesztelte az idei modellt, ebből az derült ki, hogy igen érdekes élmény a középen lévő sofőrülésű autóval szaladgálni. A műszerfala fapadosan modern, de digitális, van rajta hely a mobiloknak, illetve italospalacknak is.

Flickr

A Mia, írják, annyira egyszerű szerkezet, mint a legtöbb elektromos autó: egy gombnyomásra indul és már mehetünk is. Azzal a komoly differenciával, hogy túl messzire, azért nem indulhatunk. Kis shoppingolás, elrohanás a gyerekért, ilyesmikre jó. Esetleg az egyre terebélyesedő carsharing szolgáltatók kedvelhetik. Mint írják, másra nem is nagyon ajánlott, mert nagyobb sebességű utakon elég butácska a jármű. A kocsi például elugrál az úthibákon. Viszont könnyen parkolható, könnyen manőverezhető és jól kilátni belőle.

A cikk még annyit hozzátesz, hogy elég erősnek tűnik a Mia árazása – pedig Angliáról beszélünk – összehasonlítva egy benzines Smarttal, vagy egy Kia Picantóval szemben. Azt pedig mi tennénk hozzá, hogy összehasonlítva páldául egy használt Nissan Leaf-el, amely néhány évesen, használtan, pont ennyibe kerül, nehéz igazán versenképesnek látni.

A Mia modellekből ugyanis a legolcsóbb is 13 ezer euró (mintegy 4,3 millió forint), ami ideális esetben lemehet 8000 ezerig, ha az új elektromos autókra adható állami kedvezményekkel csökkentik. Erre a Mia esetében biztosan szükség is lehet, különben nem tűnik valós alternatívának egy sokkal komplexebb csomagot adó használt Leaffel vagy Renault Zoe-val szemben.

Mindenesetre a hamarosan induló beruházás tervei elég nagyszabásúak: a Fox Automotive azt várja, hogy 90 ezer darabos termelési szintre jutnak 2024-re.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!