A kombik és az egyterűek ideje leáldozott. A Ford Mondeónak nemrégiben véget ért a gyártása, a Citroën befejezte utolsó tradicionális egyterűje, a Grand C4 SpaceTourer gyártását, és a Renault Scenic is az utolsókat rúgja.
A miértre a válasz felettébb egyszerű: mostanság szinte mindenki divatterepjáróba szeretne ülni, még akkor is, ha ezek a modellek nem feltétlenül praktikusabbak normál és egyéb kivitelű társaiknál. A magasabb árról nem is beszélve.
A BMW a SUV-okra vágyó tömegek mellett egyelőre még az egyterűek vásárlóközönségét is megpróbálja kiszolgálni, melyre ékes bizonyíték jelen tesztalanyunk, a teljesen megújult 2-es Active Tourer.
Mekkora?
A bajor gyártó 2014-ben dobta piacra a típus első generációját, amely sokaknál kiverte a biztosítékot a maga felfújt formájával és elsőkerék-hajtásával, de aztán valahogy mégis csak eladtak belőle 630 ezer darabot. És most itt a második nekifutás.
Pontosabban csak a 2-es Active Tourer kapott utódot, a hétszemélyes 2-es Gran Tourer élete ugyanis hamarosan véget ér, amint elfogynak az első széria utolsó példányai.
A kompakt egyterűek között jegyzett, és a Mercedes B-osztály legfőbb riválisának tekinthető 2-es AT 4 centiméterrel hosszabb, 2 centiméterrel szélesebb és 2 centiméterrel magasabb az elődjénél, a tengelytávja azonban változatlanul 2,67 méter.
Tengelytáv fronton közel 6 centiméter a 3 centiméterrel hosszabb B-Klasse előnye, ettől függetlenül a BMW újdonsága sem nevezhető szűkösnek, legyen szó az utastérről, vagy a csomagtérről.
A külső design sokkal jobban sikerült az elődénél, egyértelműen divatosabb és modernebb az összkép, melybe egyedül talán a hatalmas vese hűtőrács rondít bele. Utóbbi aktív lamelláinak, a süllyesztett kilincseknek és az átgondolt formatervnek köszönhetően a légellenállás csökkent, és a kamu kipufogóvégektől is megkíméltek minket a tervezők.
Mennyire élhető?
Egy 185 centiméter magas sofőr mögött egész jól elfér egy hasonló méretű utas, de a kardánalagút miatt hátul középen inkább csak gyerekeknek kényelmes az utazás. A hátsó ülések 13 centiméternyit tologathatók és állítható a háttámlájuk dőlésszöge, ily módon némileg variálható az utas- és csomagtér.
218d tesztautónk csomagtartója 470 literes, a 40:20:40 arányban osztott hátsó támlák ledöntését követően 1455 literes tér áll rendelkezésünkre, viszont kár, hogy a raktérpadló nem teljesen sík. A lágyhibrid és plugin hibrid verziók esetében be kell érnünk 406-415 literrel, az akkumulátor sajnos beleharap a hasznos térfogatba.
A 10,25 és 10,7 colos kijelzőket felvonultató, az iX villanyautójéhoz hasonló műszerfal a legújabb 8-as szoftvert futtatja. A felhasználói felület szép és egész gyors, de a használata némi megszokást igényel, hiszen a lebegő középkonzolon ezúttal nincs iDrive, és például a kormány mögötti jó öreg BC-gombot is száműzték a fedélzetről.
Az üléspozíció se nem túl alacsony, se nem túl magas, valahol félúton helyezkedik el a normál személyautók és a divatterepjárók között, a ki/beszállás rendkívül kényelmes. A telefonunk közel függőlegesen pihenhet a középkonzoli tartóban, mely egyben vezeték nélküli töltőként is funkcionál. Adott a vezeték nélküli telefontükrözés is, USB-C aljzatból elöl és hátul is találunk 2-2 darabot.
A felhasznált anyagok minősége átlagon felüli, a felületek szemre és tapintásra is igényesek, az amúgy sem rossz térérzeten pedig tovább javít a fehér bőrborítás, illetve a 420 ezer forintos panorámatető. Az első sportülésekért simán megéri kiadni 130 ezer forintot, az elektromos ülésállítás 230 ezer forintba, a 7 csatornás Harman Kardon hifi 210 ezer forintba kerül.
Alap a LED-es fényszóró, mely felár ellenében adaptív is lehet. Az elektromos csomagtér mozgatás is alapáras tétel, az elektromos mozgatású vonóhorogért 340 ezer forintot kérnek el. A 60 ezer forint ellenében fűthető bőrkormány remek fogású és korrekt áttételezésű, az alapáras duplakuplungos automata váltó hét fokozattal bír és finoman kapcsolgat, a kifinomult futómű szépen teszi a dolgát.
A komforton sajnos sokat ront a peres gumi: a 600 ezer forintba kerülő 19 colos Individual könnyűfém-felnik jól mutatnak, de inkább 17-18 colos kereket választanánk az alapáron 16 colos kerekű 2-es Active Tourerhez. A fék erős, az adagolhatóságán és a fékérzeten viszont lehetne egy kicsit csiszolni.
Hogyan megy és mennyit apaszt?
Míg a belépőszintű benzines egységek 3 hengeresek és 1,5 literesek, addig a dízelek mind 4 hengeresek és 2 literesek. A 218d-ben található egység 150 lóerős teljesítménye csak 3750-es fordulattól hívható le, ellenben az előzések gyors és biztonságos abszolválásához remek 360 Nm-es nyomaték már 1500-tól rendelkezésre áll.
A dízelfronton kultúrált járásúnak és a rengeteg hangszigetelésnek köszönhetően egész halknak mondható, finom start/stop rendszerű erőforrás nem varázsolja versenyautóvá a 2-es Active Tourert, de a 8,8 másodperces 0-100-as szintidő és a 220 km/h alapjában véve több, mint elegendő.
Az 1620 kilogrammos tesztautó átlagfogyasztása úgy jött ki 5,4 literre, hogy ezúttal nincs semmilyen hibrid hókuszpókusz, még 48 V-os technika sem. Az üzemanyagtartály 45 literes, de 17 ezer forint ellenében 9 extra litert kapunk, így a hatótáv simán 1000 kilométer közelébe növelhető.
Kár, hogy 190 lóerős 220d nincs a kínálatban, így aki gázolaj fronton nagyobb teljesítményre vágyik, annak csak és kizárólag a jelentősen drágább és összkerekes 223d xDrive jöhet szóba. Ez a már lágyhibrid modell 211 lóerős produkciót ad elő és 7,3 másodperc megvan neki a 0-100-as sprint.
Alternatív hajtások
A benzinesek közül a 136 lóerős 218i jelenti a belépőszintet, ami felett a már lágyhibrid és 170 lóerős 220i teljesít szolgálatot. Utóbbi hajtásában a belsőégésű motor mellett egy 19 lóerős és 55 Nm-es kis villanymotor is részt vesz.
4 hengerrel és 2 literes lökettérfogattal csak a 223i képes szolgálni, mely szintén lágyhibrid modell 218 lóerős teljesítményű és opcionálisan összkerék-hajtással is elérhető.
A zöld rendszám jegyében fogant a 225e xDrive és a 230e xDrive, mely plugin hibridek közös vonása a 3 hengeres 1,5 literes benzinmotor. Míg az előbbi 245, addig az utóbbi 326 lóerős összteljesítményre képes, és ily módon a 230e xDrive a modellkínálat legfürgébb példánya, a maga 5,5 másodperces 0-100-as gyorsulásával.
A vezetési élményre azonban vélhetően jelentősen rányomja a bélyegét a 218i-hez képest 300 kilogrammos extra tömeg, és bizony még a 218d is 200 kilogrammal könnyebb a plugin hibridnél. Utóbbi akkumulátora 14,2 kWh kapacitású, maximum 7,4 kW-tal tölthető és ideális esetben akár 90 kilométeres emisszómentes közlekedést is képes biztosítani.
Konklúzió, árak
+: általánosan remek minőség, praktikus és tágas utastér, kiváló futómű, szerény fogyasztású és nyomatékos dízelmotor. –: véleményes hűtőrács, nagy felnivel és sportfutóművel szerény komfort, nem tökéletes fékérzet. |
Az új BMW 2 Active Tourer azok számára lehet ideális választás, akik az aktuális trendekre fittyet hányva nem SUV-ba, hanem inkább egy praktikus kompakt egyterűbe pattannának be. A minőség messze átlag feletti, a helykínálatra nem lehet panasz, a futómű kiválóan teszi a dolgát és a takarékos dízelmotor is gyorsan megszerethető.
Legolcsóbban 11,4 millió forintból úszható meg a vásárlás, mely összeg ellenében egy 218i vezethető haza. A 218d 12,6 millió forinton nyit, a tesztautónk árcéduláján 15,7 millió forintos összeg olvasható.
A 220i 12,2 millió forinttól indul, a 223i-ért minimum 13,5 millió forintot kérnek el, a 223d xDrive árcéduláján 15 millió forintos összeg szerepel. A plugin hibrideket 14,6-15,7 millió forint kifizetését követően lehet hazavezetni.
A fő rivális Mercedes B-osztályból létezik igazi mezítlábas 109 lóerős változat: a B160 alapára 10,5 millió forint. Jelen tesztalanyunk közvetlen ellenfele a B200d, mely 150 lóerős dízel indulóára 12,5 millió forint. Az 1,3 literes 4 hengeres benzinmotorra épülő 224 lovas plugin hibrid B250e 15,2 millió forinton nyit.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.