szerző:
Tetszett a cikk?

Ez most jön vagy megy? - hangzik el gyakran a kérdés a mikroszkópikus méretet szimmetrikus formatervvel kombináló városi mopedautó, az akár jogsit sem igénylő Citroën Ami láttán, melynek a legújabb limitált szériás homokjáró változatát fogtuk vallatóra.

A modern városokban közlekedő autók túlnyomó többségében egy-két személy foglal helyet, még pedig általában egy az adott szituációra alaposan túlméretezett divatterepjáróban, melynek átlagsebessége sokszor nemhogy az 50, de még a 30 km/h-t sem éri el.

Ez adta az ötletet a Renaultnak, hogy 12 évvel ezelőtt piacra dobja az egymás mögött két ülést felvonultató Twizyt, és hasonló megfontolásból látta meg a napvilágot 3 éve az autószerűbb üléselrendezéssel támadó Citroën Ami, melyből mi most a legújabb buggy verziót próbáltuk ki.

Az alapmodell
Citroen
Az új buggy kivitel
László Ferenc

Mennyire kicsi?

Az Ami 10 centiméterrel kisebb az első Smartnál - mely ugye arról vált híressé, hogy keresztben is elfér a kisebb parkolóhelyeken - és 30 centiméterrel kevesebb helyet követel magának a Smart aktuális harmadik generációjánál. Egyszóval tényleg nagyon kicsi.

A 2,4 méteres hossz mellé 1,4 méteres szélesség és 1,5 méteres magasság társul, így aztán nemcsak parkolni álom vele, hanem a hömpölygő forgalomban is könnyen meg lehet találni a legkisebb réseket. És aztán már csak abban kell bízni, hogy a magas diavatterepjárók sofőrjei még időben észreveszik az érkezésünket.

László Ferenc

A fordulókör 7,2 méteres, a tengelytávolság 1,7 méter körüli, a kerekek értelemszerűen maximálisan ki lettek tolva a sarkokba, hogy a lehetőségekhez képest a legnagyobb stabilitást kapjuk. A magas építésmód és a vezetéstámogató rendszerek hiánya persze még akkor is könnyen kellemetlen meglepetéseket okozhat, ha a legnagyobb tempó még az 50 km/h-t sem éri el.

A 485 kilogrammos tömeg viccesen hangzik egy olyan világban, ahol már meg sem lepődünk azon, ha egy elektromos luxusterepjáró 2,7 tonnával nyomasztja az aszfaltot. És bizony adott esetben az aktuális Smart fortwo tömege is meghaladhatja az 1 tonnát.

László Ferenc
László Ferenc

Irány a strand!

Az általunk kipróbált My Ami Buggy nem más, mint a normál Ami ajtóktól és tetőtől megfosztott homokjáró kivitele. A homokjárást persze nem kell szó szerint értelmezni, a változatlanul kétkerék-hajtású spéci Ami tökéletesen annyira képes leküzdeni a terepakadályokat, mint az alapmodell: semennyire.

Ajtók helyett egyszerű kihajtható fémkereteket, a fejünk fölé pedig pillanatok alatt fel-lezipzározható vászontetőt kapunk, hogy a tengerparton suhanva a lehető legtöbbet tudjuk beszippantani a kellemesen sós levegőből. A körúti dugóban araszolva persze jobban örülnénk a zárt verziónak, ami az időjárás viszontagságai ellen is jobban véd.

A My Ami Buggy utastere
László Ferenc
Az 1968-ban debütált Méhari belseje
László Ferenc

Említést érdemel továbbá az egyedi fényezés, a látványos hátsó légterelő, a speciális 14 colos felnik, valamint a színes betétek, melyek nemcsak a külső megjelenést, az utasteret is vidámabbá varázsolják.

Apró figyelmesség a kormányra applikált zipzáras hasitasi, melyben remekül elférnek a kisebb dolgaink, és nem kell attól tartanunk, hogy egy koccanás során mindez belerobban az arcunkba. Merthogy a Twizytől eltérően az Amiban nincs légzsák.

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

Spóroljunk!

A gyártási költségek leszorítása érdekében az Ami első és hátsó elemei, valamint ajtajai szimmetrikus kialakításúak, utóbbiak egymással ellentétes irányban nyílnak bal- és jobb oldalt. Már amennyiben persze nem jelen tesztalanyunkról van szó.

Az utastérben mindenhol olcsó hatású, kopogósan kemény, cserébe viszont könnyen tisztítható műanyag felületekkel találkozhatunk. A Buggyban ugyebár nincs oldalablak, a normál Ami ablakai pedig nem ereszthetők le, hanem egyszerűen csak kibillenthetők.

László Ferenc
László Ferenc

Sofőr és utasa egymás mellett foglal helyet, a láb- és fejtérre semmi panasz nem lehet. Dedikált csomagtartó nincs, azonban az utas lába előtt akkora a hely, hogy simán elfér még egy méretesebb poggyász is.

A kormány mögötti digitális műszeregység a puritán minimalizmus jegyében fogant, a középső infotainment kijelzőt pedig az okostelefonunk helyettesíti. A hagyományos gyújtáskulcsot 180 fokkal elforgatva feléled a technika, további 90 fokot forgatva pedig menetkész üzemmódba kapcsolhatunk.

Spéci ajtónyitó megoldás
László Ferenc
Stílusos, de nem túl praktikus tükör
László Ferenc

Városba elég

Az ülések közötti kézifékkar oldását, illetve a D gomb lenyomását követően már indulhatunk is. A 8 lóerős teljesítmény városi használat során elegendő, főleg mert a végsebesség 45 km/h-ra van korlátozva.

Utóbbi első és második olvasatra sem tűnik túl combosnak, cserébe viszont különösebb előképzettség nélkül, egyes országokban már 14-16 éves kortól vezethető a kis mopedautó, mely az autópályákról természetesen szigorúan ki van tiltva.

László Ferenc
László Ferenc

A kormányt könnyű tekerni, és nem meglepő módon vajmi kevés visszajelzéssel szolgál az útról, de ez jelen esetben valahogy nem is igazán hiányzik. Az Ami nem kezd el kúszni a fékpedál felengedésére, az elinduláshoz kis gázt (áramot) kell adnunk, fékezéskor adott a rekuperáció, vagyis a fékbetéteket kis túlzással élve teljesen parkolópályára küldő energiavisszanyerés.

A körpanoráma tökéletes, a tolatókamera nem hiányzik, az apró köralakú tükrök viszont igazán lehetnének picit nagyobbak. Hangrendszer gyanánt vízálló Bluetooth hangfal szolgál.

László Ferenc

Mini aksi

Este nem állt módunkban amizni, így abban csík bízni tudunk, hogy a relatíve olcsó világítástechnika képes ellátni a rábízott feladatokat. Klíma és ülésfűtés nincs, mint ahogy ISOFIX rögzítőpontot sem kapunk, az ablaktörlő lapát kétféle sebességgel képes működni.

Kiszálláskor ajtónyitás gyanánt nem pazarló luxusnak számító kilincsek, hanem egyszerűen meghúzható szövetfülek szolgálnak, melyek végülis tökéletesen alkalmasak arra, amire ki lettek találva.

László Ferenc

Míg az elektromos kisautókban általában 30-50, a komolyabb villanyautókban pedig akár 100 kWh feletti kapacitású akkumulátor található, addig az Amiban egy mindössze 5,5 kWh-s pillekönnyű telep rejtőzik. A gyártó 75 kilométeres hatótávot kommunikál, melyet nem volt alkalmunk kipróbálni, de alapvetően hihetőnek tartjuk.

A lemerült telep 3 óra alatt 85-, 4 óra alatt 100 százalékra tölthető, teljesen hétköznapi 230 V-os dugaljról.

Oli, Méhari és Ami
László Ferenc

Konklúzió, árak

Bár a Citroën Ami messze nem tökéletes, egyszerűen nem lehet nem szeretni, többek közt már csak cuki designja és apró mérete miatt sem. És hogy mennyibe kerül ez a városi használatra két személynek tökéletesen megfelelő puritán közlekedési eszköz? Nos, Magyarországon egyelőre nem forgalmazzák, és e tekintetben rövid távon sajnos nem is lesz változás.

Nyugat-Európában átszámítva mintegy 3 millió forinton nyit az alapmodell, mely többek közt kedvező részletfizetési opciókkal, illetve autómegosztó szolgáltatások keretein belül is elérhető.

László Ferenc

A Lütyő őrmester-féle Mehari mosásban összement szellemi örökösének tekinthető, általunk kipróbált My Ami Buggy koncepcióautóként kezdte az életét, aztán tavaly legyártottak belőle egy 50 darabos kisebb szériát, melyet a meglepően nagy érdeklődés miatt idén további 1000 példány követ.

És ezért a semmi máshoz nem hasonlítható, ajtó és tető nélküli mikroautó életérzésért körülbelül 4 millió forintot kell fizetni.

László Ferenc

Alternatívák

Az Opel Rocks Electric és Fiat Topolino néven, sőt egyszemélyes minifurgon változatokban is forgalmazott Citroën Amihoz hasonlóan a Renault Twizy sem kapható hivatalosan Magyarországon.

Ez a 10-17 lovas, 90-100 kilométeres hatótávú francia rivális 4,2-4,5 millió forintnak megfelelő összegbe kerül, és a drágább változata akár 80-nal is képes hasítani.

Renault

A hazánkban nemrégiben felbukkant XEV Yoyo jelentősen drágábban, 6-6,5 millió forint ellenében kínál 15 lóerőt és 150 kilométeres hatótávot lehetővé tevő cserélhető akkumulátort.

XEV Yoyo
XEV

Az életciklusa végéhez ért Smart fortwo már közel 7,5 millió forintot kóstál, cserébe viszont 82 lóerőt és egész jól használható csomagteret vonultat fel.

Jelenleg a Dacia Spring a legolcsóbb négyszemélyes villanyautó, a 44 lovas francia kompakt 8,8 millió forinton nyit.

A Spring 65 lovas új Extreme verziója
Dacia

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!