Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Háromféle evő létezik. Van, amelyik inkább éhen hal, de nem vesz a szájába belsőséget. Van a látens, aki titokban két fitnesz saláta között befalja, aztán gyónni megy. A harmadik igen bensőséges viszonyt ápol a belsőségekkel. Különösen a pacallal. Ehhez erős gyomor és idegzet kell. Pláne egy fesztiválon.

A pacalpörkölt rajongói immár tizennyolc éve gyűlnek össze Dunapatajon, hogy a Gyimesi József pacalfőző versenyen mutassák be, hogy készül a pataji pacal. Gyimesi József hentes, mészáros és vendéglős volt, országos hírű pacaljáért messzi földről jártak csárdájába. Halála után tisztelői és pacaljának kedvelői minden év szeptemberének második hétvégéjén pacalfőző versennyel tisztelegnek a mester emléke előtt.

A pacalfőzés komoly tudomány. A tökéletes pacalpörkölt című kisesszénkben értekeztünk már erről. Dunapatajon viszont tapasztalatokat próbáltunk gyűjteni arról, milyen is az, amikor csapatok vetélkednek a legjobb pacal címért. Ezúttal harminc csapat kezdett pacalfőzésbe a községi focipályán. Természetesen az előző napokon már folytak az előkészületek, hiszen a pacalnak valót a legtöbb csapat a vágóhídról szerzi be, így ennek tisztítása is a versenyzőkre várt.

Gaál László

A KöményMag -melyben szerző is kavart - csapata 30 kiló pacallal vágott a versenyek. Ennek tisztítása, abálása és felcsíkozása sem kevés munka, de a pacalhoz szükséges, mintegy négy kiló, hagyma apróra vágása is könnyfakasztó feladat. Az abálólében kerül, vöröshagyma, egész bors és egy kevés babér.

Mindezzel péntek estére el kellett készülni, hogy szombaton, a kora reggeli órákban alá lehessen gyújtani a katlannak vagy a kondérnak. A szorgalmasabbak szombaton már reggel hétkor nekiálltak a főzésnek. Sercegett a zsír, pirult a hagyma, majd belekerül a kondérba a pacal is. Van, aki már a zsíron dinsztelt hagymára szórja a paprikát, de a többség előbb fehéren főzi a pacalt, akkor kerül bele a pirospaprika, amikor már kicsit húzós az első lé. A KöményMagnál nincs lecsó és bors, viszont van benne kömény, pár darab cseresznyepaprika egészben! Szomjukat, hiszen már milyen az a főzés, ami közben kiszárad az ember, a csapat tagjai a békésszentandrási Ogre sörével csillapítják.

Mint említettük a többség átfőzi a pacalt és csak az első óra végén fűszerez. Ezalatt lehet kóstolni a reggeli falatkákat is. A csapat egyik tagja folyamatosan kavargatja az anyagot, nehogy odakapjon, a csapat többi tagja körbejár és ellenőrzi, hogy a többiek hogy is állnak.

Ez a szomszédolás tart 3-4 órán keresztül, ami arra is kiváló lehetőség, hogy közeli ismeretséget kössön az ember a helyi pálinkákkal. Mert – bár ez nem hivatalos – az esemény akár pálinkafesztiválnak is beillene. A hangulatot fokozza, a focipálya kezdőkörében felállított színpadon a Készenléti Rendőrség Zenekarának ünnepi koncertje.

Közben letelik az idő és a zsűri végigkóstolja az időközben elkészült pacalokat és dönt arról, hogy kié sikerült ezúttal a legjobban. A döntés persze élénk vitát vált ki, de a rövidesen színpadra lépő „Jó Laci betyár” feledtet minden sérelmet és a közönség is belekóstolhat a díjnyertes és vigaszdíjas pacalokba. A KöményMag hatalmas kondérja igen hamar kiürül és így végül közönségdíjasként, a csapat tagjai is elégedetten húzhatják le korsó söreiket.

Végül egy recept:

Pacal, ahogyan Patajon készítik

Hozzávalók 4 személyre:

  • 2 kg tisztított pacal,
  • 25 dkg zsír,
  • 30 dkg vöröshagyma,
  • só,
  • 1 evőkanál őrölt édes paprika,
  • 1 kiskanál őrölt erős paprika,
  • 1 kiskanál bors,
  • 2 gerezd fokhagyma,
  • 2 dl. lecsó,
  • 2 kávéskanál csípős paprikakrém.

Elkészítése:

Edényben vizet forralunk, a vízbe vöröshagymát és sót teszünk, majd a felforrt vízbe beletesszük a pacalt és 10-15 percig forraljuk. Ezután a pacalt kivesszük és hűlni hagyjuk, a kihűlt pacalt 5 cm-es egyforma csíkokra összeszeleteljük. A bográcsba beletesszük a zsírt, az apróra vágott vöröshagymát és szalmasárgára dinszteljük. A bográcsot levesszük a tűzről belekeverjük az őrölt paprikát, valamint a borsot. Beletesszük a pacalt és összekeverjük, felöntjük vízzel és feltesszük a tűzre, felforraljuk. Ekkor belerakjuk a lecsót, a fokhagymát és a paprikakrémet. Lassú tűzön 4-6 órán át főzzük. Még mielőtt teljesen kész, ízlés szerint ízesítjük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!