szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyar kutatók vizsgálták a kutyák féltékeny viselkedését, és kiderült, tényleg azok.

Kutyatartók szerint az ebek is képesek féltékenyen viselkedni, az ELTE Etológia Tanszék és az MTA-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoport munkatársai pedig ennek a kérdésnek eredtek a nyomába spanyol vendégkutatókkal – olvasható az ELTE honlapján. Kutatásaik eredményét a Scientific Reportsban közölt tanulmányban ismertették, ebből pedig az derül ki, hogy a kutyák igenis féltékenyek más kutyákra.

Abdai Judit, a kutatás vezetője azt mondta, féltékeny viselkedés akkor jelenik meg, ha az egyed számára fontos kapcsolat kerül veszélybe egy harmadik fél miatt. A korábbi tesztekkel ellentétben a magyar és spanyol kutatók igazi kutyákat használtak riválisként, hiszen a kutya-gazda kapcsolat ekkor kerülhet igazán veszélybe. 

A kutatásban összesen négy lehetséges rivális szerepelt: két kutya (az egyik az alany számára ismerős, a másik ismeretlen), valamint két tárgy (az alany számára ismerős, illetve ismeretlen). A gazdáknak mindegyik riválissal úgy kellett foglalkozniuk, mintha kutyák lennének, miközben az alanyt teljesen figyelmen kívül hagyják. A kutatók arra jutottak, hogy

a kutyák hasonló viselkedést mutattak, mint az egy év körüli gyerekek, amikor édesanyjuk egy másik gyerekkel foglalkozik.

Többször próbálták ugyanis a gazda és a rivális közti interakciót megszakítani, és igyekeztek gazdájuk figyelmét is felhívni magukra, de csak akkor, amikor az egy másik kutyával foglalkozott.

Cristina Baño Terencio, a tanulmány egyik szerzője azt mondta, hogy a teszt alapján a kutyák viselkedését nem magyarázza a területvédelem, hiszen számukra idegen helyen tesztelték őket, illetve az egy háztartásban élő kutyák közötti dominancia-rangsornak sem volt hatása.

A kutyák féltékeny viselkedésével kapcsolatos információ hasznos lehet ott, ahol több kutyát tartanak, illetve ahol gyermek érkezik a családba, hiszen ez utóbbi szintén előidézhet féltékenységet, de azt egyelőre nem tudni, hogy a kutyáknál és embereknél megjelenő féltékeny viselkedés azonos érzelmi háttérre vezethető-e vissza – mondta Miklósi Ádám, a tanszék vezetője és a tanulmány egyik szerzője. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!