szerző:
-gy-
Tetszett a cikk?

Nemigen fordult még elő, hogy a magyar gasztronómiát, a hazai séfeket, alapanyagokat ugyanabban az időpontban a világ három nagyvárosában is megismerhetik a szakemberek és az érdeklődő gasztronauták. Ezekben a napokban ott vagyunk Lyonban, Madridban és Tokióban is a legrangosabb szakmai eseményeken.

Amint arról már hírt adtunk, a szakácsok legnagyobb nemzetközi figyelmet kiváltó, legrangosabb versenyén, a Bocuse d'Or január 28-29-én zajló lyoni világdöntőjében Pohner Ádám, a balatonszemesi Kistücsök séfje (commis Csillag Richárd, coatch Segal Viktor) száll ringbe, hogy felvegye a versenyt 24 ország képviselőivel. A 25 éves magyar versenyző – a mezőny egyik legfiatalabb tagja – 2015-ben Molnár Gábor segítőjeként már megjárta Lyont. Most csapatával az első versenynapon másodikként, a 2-es konyhaboxban áll rajthoz (a közvetlen szomszédságban az elsőnek kezdő marokkói csapat és a harmadikként rajtoló, 2017-es világgyőztes USA teamje). A főzésre a tálalásig 5 ill. 5,5 óra áll rendelkezésre a tányér- és táltémákhoz (az utóbbi a csontos borjúkarajra épül), a magyar produktum így 13.10-kor, illetve 13.45-kor kerül a nemzetközi zsűri elé, eredményhirdetés csak a második versenynap végén várható. A szakértők szerint azonban a dobogós helyek sorsa akár az első napon eldőlhet – persze bármikor születhet valami óriási meglepetés –, hiszen ekkor versenyeznek az 1993 óta már öt győzelmet magukénak tudó norvégok, a címvédő amerikaiak és a két évvel ezelőtti harmadik helyezett izlandiak is. A házigazda Franciaország csapata az első verseny (1987) óta hétszer állt a dobogó legmagasabb fokán, legutóbb 2007-ben.

bocusedor.com

A döntő élő közvetítésben a Bocuse d'Or 2019 webtévén, és a Világevő Facebook-oldalán követhető.

madridfusion.com

Mindeközben január 28-29-30-án zajlik Spanyolországban a XVIII. Madrid Fúsión, ami viszont a világ egyik egyik legrangosabb szakmai konferenciája és találkozója, több mint száz séf részvételével, 60 bemutatóval, számos kiállítóval, kísérőprogrammal. Igen nagy megtiszteltetés, hogy Budapestről is hívtak vendégséfeket a szervezők, valamint mind a három napon át önálló standon kóstolókkal mutatkozhatnak be a Stílusos Vidéki Éttermiség tagjai (az esemény egyik szponzora egyébként a Magyar Turisztikai Ügynökség).

Palágyi Eszter (Costes) és Györffy Árpád (Kollázs) Bárdos Sarolta borásszal és Nagy Zoltán (Boutiq Bár) bártenderrel lép pódiumra. A Kollázs séfje a tradíció és evolúció konyhai együttéléséről ad elő Foie Gras "Gerbeaud" címmel, a Costes séfje pedig a magyar vadhúsokról tart 35 perces prezentációt.

A stílusos vidéki csapatot Ruprecht László (Pannónia Gasztrohajó, SVÉT-elnők) vezeti, tagjai: Macsinka János (Macok Bisztro, Eger), Horváth Gábor (Gusteau Kulináris Élményműhely, Mád), Dudás Szabolcs (Anyukám Mondta Étterem, Encs), Simon János (Nomád Hotel & Glamping, Noszvaj), Pauli Zoltán (PalKonyha, Palkonya) és Bagó Zsófi (SVÉT) alkotja. Kóstoltatnak szilvásváradi pisztrángot szarvasgombával és zellerrel, füstölt szarvasbélszínt vargányakrémmel és sommal, lesz kacsa- és libamáj ízelítő szomolyai feketecseresznye-lekvárral, keleméri báránypástétom homoktövissel és füstölt csicsókával, somlói galuska és zserbó, sajtok, mangalica és szürkemarha termékek, stifolder. Természetesen nem maradnak ki a repertoárból a magyar pálinkák és borok sem.

Facebook

Lyon és Madrid után végül örömmel jelenthetjük, hogy éppen ezekben az órákban Európán túl is versenybe szállt egy magyar séf, hogy megmutassa, ha nem is született japán, de ugyancsak jól ismeri és műveli az ázsiai ország konyháját. Kurkó Zsolt, a budapesti Sushi Sei séfje Tokióban versenyez a kétnapos Wasaku World Challange-n. Hogy mennyire jártas a japán gasztronómiában, azt már 2017-ben Londonban is bizonyította, a kontinentális WWCH 3. helyezésével, és 2018 őszén pedig a párizsi versenyen aratott győzelmével, maga mögé utasítva Európa kilenc nem-japán japán konyhazsonglőrét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!